Data

18.09.2021 - 10:00 - 14:00

Ponownie zapraszamy całe rodzinny na Harpusia – bieg na orientację dla wszystkich.

Rusz z mapą po przygodę!

18 września (sobota) odwiedzimy z mapą Kamień w Gminie Szemud.

Impreza współorganizowana jest wraz z Gminą Szemud i Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

 

Na czym to wszystko polega? Chcesz wziąć udział, ale nie do końca wiesz czy to dla Ciebie? Tutaj dowiesz się wszystkiego!

 

Harpuś jest rekreacyjną imprezą na orientację – jest otwarta dla wszystkich, osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji i umiejętności. Orienteering, czyli właśnie aktywność z mapą nie bez powodu nazywany jest zielonym sportem.  Orientację sportową możesz uprawiać w każdym wieku – jest to sport zarówno dla osób, które chcą wyczynowo trenować, jak i dla tych, które pragną po prostu aktywnie spędzić czas na łonie natury. Nie ma chyba drugiego takiego sportu, który łączy całe rodziny i pokolenia.

 

 • Każdy uczestnik Harpusia otrzymuje przed startem mapę oraz kartę startową.

 

 • Na mapie zaznaczone zostały punkty, a Twoim zadaniem jest ich odnalezienie w terenie. Wybór wariantu, czyli drogi pomiędzy kolejnymi punktami, pozostaje w gestii uczestnika – możesz wybrać dowolną drogę między punktami.

 

 • Gdy dotrzesz przy pomocy mapy w zaznaczone miejsce, czekać będzie na Ciebie tzw. lampion (zdjęcie poniżej). Przy lampionie znajdziesz perforator (dziurkacz), którym potwierdzisz swoją obecność na karcie startowej.

 

 • Każdy start jest niepowtarzalny – trasy przed wydarzeniem objęte są tajemnicą. Gwarantujemy, że każdy start będzie wyjątkowy – kontakt z naturą, aktywność na świeżym powietrzu i poznanie ciekawych zakątków to część każdego Harpusia.

 

 • Imprezy na orientację to doskonała forma niekonwencjonalnego wypoczynku. Piękno tego sportu polega też na tym, że możesz zacząć w każdym wieku! Mile widziany jest każdy!

 

 • Nie martw się, jeśli to będą Twoje pierwsze kroki – zgłoś się do naszego instruktora przed ruszeniem w teren, a dowiesz się, na czym to polega, jak orientować mapę i jakie są jej najważniejsze elementy!

 

 

WSPÓŁPRACA

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie

 

MIEJSCE START/METY

Spotykamy się na świeżym powietrzu, na terenie przy jeziorze Okuniewo.

Współrzędne GPS: 54.487557 N, 18.273293 E

 

OPIS PUNKTÓW I SKALA MAPY, FORMA IMPREZY

 • punkty kontrolne w terenie zostaną oznaczone przestrzennymi biało-pomarańczowymi lampionami
 • szczegółowe informacje odnośnie długości tras, skali mapy oraz opisy punktów kontrolnych zostaną podane na mapie i będą wywieszone w bazie imprezy

 

TRASY

ZIELONA – trasa doskonała na pierwszy samodzielny start, doskonale poradzą sobie rodziny z małymi dziećmi, którym można pokazać podstawy nawigacji w terenie. Staramy się dostosowywać trasę również do rodziców startujących z maluchami w wózkach. Trasa krótka i łatwa – długość trasy to ok. 2-3 km (przed każdym wydarzeniem podajemy długość trasy w linii prostej między punktami).

NIEBIESKA – trudność trasy porównywalna z trasą zieloną, trasa jest nieco dłuższa – 2,5 do 4 km w liniach prostych.

CZERWONA – trasę polecamy w szczególności osobom, które już miały mapę biegową w ręku. Na uczestników czeka sporo punktów do odnalezienia. Długość trasy to od 3 do 5 km w linii prostej.

CZARNA – trasa przygotowana z myślą o biegaczach chcących poćwiczyć nawigację w terenie, a także wszystkich osób lubiących nieco dłuższy spacer z mapą. Świetnie poradzą sobie osoby, które miały już do czynienia z mapą. Długość trasy to od 3,5 do 6 km w linii prostej.

Zapraszamy! Gwarantujemy moc atrakcji, ciekawe trasy, a przede wszystkim aktywny wypoczynek na łonie natury, z dala od zgiełku miasta

RAMOWY PROGRAM

od 10.30 – czynna baza imprezy,

od 10.30 do 13.00 – praca biura imprezy,

10.30 godzina „0” dla wszystkich tras,

10.30 – 13.30 start wszystkich tras (można wystartować w dowolnym momencie, nie trzeba przychodzić na 10:30),

do 14:30 – PK ustawione w terenie,

po powrocie na metę: poczęstunek, losowanie upominków, dyplomy, zdawanie numerów, pieczątki i inne atrakcje,

14:45 – zamknięcie bazy imprezy.

Po powrocie na metę:

 • dla wszystkich przygotowujemy napoje i zdrowe przekąski,
 • losowanie nagród i upominków,
 • odbiór dyplomów, naklejek i wpisy do książeczek,
 • pamiątkowe zdjęcia w harpusiowej ramce,
 • wyniki oficjalne pojawią się na stronie internetowej po imprezie.

OPŁATA STARTOWA

Zgłoś się na naszej stronie (formularz otwarty do piątku 17 września 12:00) https://www.harpagan.pl/harpus/zgloszenia/  lub na miejscu w biurze imprezy.

Mieszkańcy Gminy Szemud  startują bezpłatnie!

ORGANIZATOR

Pomorski Klub Orientacji Harpagan

www.harpagan.pl/harpus/

https://www.facebook.com/dinoharpus

harpus@harpagan.pl