XVI Szemudzki Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych – Szemud 2023
odbył się 18 czerwca. To doroczne święto Orkiestr Dętych ma swój ustalony i sprawdzony przebieg. Zaczynamy od modlitwy od Mszy św. w intencji uczestników, którą odprawił i homilię wygłosił Ks. Proboszcz Robert Kaczorowski, za co bardzo Mu dziękujemy. Dziękujemy również orkiestrom ze Sławna, Postomina, Lini oraz Szemuda, które oprawiły muzycznie liturgię. Po niej nastąpił paradny przemarsz z kościoła do hali sportowej, któremu na całej trasie towarzyszyli orkiestrom mieszkańcy naszej gminy. I ten przemarsz właśnie publiczność oceniała przyznając swoje nagrody. Najbardziej podobały się:
- Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej
- Orkiestra Dęta Gminy Szemud
- Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo
W tym roku po raz pierwszy nie zwyciężyła nasza Orkiestra – cóż zespół ze Sławna zachwycił sekcją mażoretek, które w widowiskowych czerwonych kostiumach z wdziękiem maszerowały tanecznie przed swoimi muzykami. Na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji do udziału w Przeglądzie odpowiedziało osiem zespołów: z Kosakowa, , Lini, Luzina, Łęczyc, Postomina, Sławna, Szemuda i Wejherowa. Koncert w hali rozpoczął się wspólnym wykonaniem utworu skomponowanego przez naszego kapelmistrza Wojciecha Kubika. On też poprowadził zjednoczone orkiestry. Brzmienie ponad 250 instrumentów robiło potężne wrażenie. Koncert poszczególnych zespołów trwał niemal do godz. 19.00. Publiczność zgodnie podkreślała, iż tegoroczny Przegląd miał bardzo wysoki poziom artystyczny. Padały opinie słuchaczy, którzy są wiernymi fanami tego wydarzenia, iż przeżywamy niespotykany dotąd renesans zespołów dętych, i że te najlepsze z regionu bywają właśnie u nas. Niezwykle miło było słyszeć z ust kapelmistrzów i orkiestrantów, że przyjeżdżają do Szemuda ze względu na panującą bardzo miłą atmosferę, oraz ciągle wzrastający poziom wykonawczy. Orkiestra z Postomina, która po raz pierwszy wystąpiła w Szemudzie, zapowiedziała się na kolejną edycję. Sławno, które znalazło nas w tym roku, stwierdziło, iż nie ma wyjścia – muszą przyjechać za rok. Nie mówiąc o starych dobrych przyjaciołach, jak np. orkiestra z Łęczyc, która nie opuściła ani jednego z 16 szemudzkich przeglądów. Orkiestra Dęta Gminy Szemud w nowych mundurach prezentowała się wyśmienicie. Gra też coraz lepiej i z większą swobodą. Pięknie zabrzmiał w jej wykonaniu „Marsz 50 –ci lecia Gminy Szemud” autorstwa Rafała Ringwelskiego. Powtórnie usłyszymy go podczas Dożynek.
Podziękowania kierujemy w stronę pani Agnieszki Lorenz i wolontariuszy z SP w Szemudzie. Jak zawsze – kulturalnie i w idealnym miejscu pomagali przeprowadzić Przegląd. Dziękujemy również NIEZAWODNYM STRAŻAKOM OSP SZEMUD, którzy czuwali nad bezpieczeństwem całego Przeglądu. Dziękujemy bardzo licznie przybyłej publiczności, która swą obecnością nadała sens naszym działaniom. Dla organizatorów informacja popłynęła wprost – jesteśmy – podoba nam się to – róbcie tak dalej.
Niektóre z wydarzeń organizowanych przez GCKSiR powtarzają się jak pory roku – warto z nich korzystać, jak z wszystkich dobrych okazji w życiu, ponieważ w jednej chwili czekamy na nie, a w drugiej stają się historią. Czerpiąc zatem naukę z tego co już było, zapraszamy już Państwa na Pomorskie Święto Plonów, czyli Dożynki, które w 50 – lecie powstania Gminy Szemud będą miały rangę wojewódzką, będą odbywały się w drugim tygodniu września i będą trwały dwa dni. Wpiszcie tę datę do kalendarza, by nic nie zakłóciło nam świętowania. Bądźmy RAZEM.