„ZAWIERZENIE – WOTUM WDZIĘDZNOŚCI ”
Wieczór autorski Kariny Treder połączony z promocją płyty
W dniu 26 sierpnia 2021roku, w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie miało miejsce niezwykle wydarzenie, którego bohaterką była Karina Treder. W ramach spotkania wystąpił zespół w składzie Ilona i Dariusz Wojciechowscy oraz Adam Wojciechowski.
Karinę Treder po raz pierwszy spotkałem w 1997 roku, przy okazji organizacji „Pierwszego Gminnego Przeglądu Twórczości Artystycznej” w Łebnie. Jako studentka II roku Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zrobiła na mnie duże wrażenie. Jej prace promieniowały wyjątkowym uduchowieniem i symboliką. Później poznałem ją w roli wspaniałej nauczycielki gry na gitarze i instruktorki koła plastycznego, uwielbianej przez dzieci.
Artystka na swoim koncie ma liczne wystawy, tym dwie duże – autorskie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie: w 2005 roku „Rzeźba i rysunek” oraz w 2017 roku „Droga Człowieka. ”Karina Treder to dobroduszna osoba o wielu talentach. Doświadczenie muzyczne zdobyła w rodzinie, dzięki nauce gry na pianinie u swojego dziadka , powszechnie znanego organisty Korneliusza Tredera. Śpiewała także w zasłużonym chórze „Kaszubia”, a od 2015 r. gra w Scholi „Barka JPII” w Kielnie. Karina należy do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Wejherowie, gdzie również udziela się muzycznie. Obecnie pracuje w GCKSiR w Szemudzie oraz w Bibliotece Publicznej Gminy Szemud. Tam prowadzi koło gitarowe i warsztaty plastyczne dla dzieci oraz warsztaty „Nasza Pracownia” dla młodzieży i dorosłych.
Pierwsza cześć wieczoru autorskiego była refleksyjna o życiu, o poszukiwaniach Boga w obecnych trudnych czasach. Karina przy akompaniamencie gitary zaśpiewała swoje ulubione utwory, pieśni Korneliusza Tredera oraz franciszkańskie i kaszubskie. Tytułowa pieśń z jej autorskiej płyty pt. „Zawierzenie”, którą można było nabyć po spotkaniu, jest pieśnią bardzo osobistą, napisaną przed wielu laty w trudnościach, które wtedy przeżywała. Pieśń jest szczególnym świadectwem jej wiary. Opowiada o Bogu, który jest RATUNKIEM, dla każdego kto się do Niego zwraca i kto do Niego przychodzi. Należy zaufać i powierzyć Panu swoją drogę, a On sam będzie działał.
Ref. „ Ulecz me rany,
które pod bandażami niepamięci tlą się.
Otul miłością, prowadź drogą prostą,
Ciasną bramą pomóż (mi) przejść.”
Pozostałe utwory, które artystka wykonała mają wymowne tytuły: „Wołanie do Jezusa”, „Nie lękaj się”, „Pan Cię strzeże”. Karina tworzy także muzykę (co jak sama mówi, przychodzi jej łatwiej) do wartościowych tekstów, zwłaszcza poezji ks. Jana Twardowskiego.
Druga część koncertu poświęcona była utworom Korneliusz Tredera – dziadka artystki. Wykonano utwory m.in. „ Młeje Czelno”, „ Tu w naji stronach”, Lëd lesôcczi”, „Z pieśnia do Cebie”, „Rodzinna Strzecha”.
Wszystkie wykonania Kariny Treder były gorąco oklaskiwane przez licznie zgromadzoną widownię. Szczególnie publiczność ujęła jej ciepła barwa głosu i aranżacja utworów. Słuchaczom bardzo podobały się pieśni Kariny, a także utwory jej dziadka Korneliusza oraz utwory ze śpiewnika „Biedaczyna”, np. pieśń „Za Franciszkiem idę”. Oczywiście nie odbyło się bez bisów i dedykacji na nowej płycie.
Należy odnotować, iż gospodarzem spotkania był Tomasz Stein – Dyrektor GCKSiR, a koncertowi towarzyszyła wystawa malarska, rysunku i rzeźby naszej artystki. Karinie Treder życzymy wielu pomysłów i inspiracji oraz dalszych sukcesów na niwie kultury.
Leszek Walkowiak