W pierwszej połowie lipca trwały Wakacyjne Bajeczne Spotkania Teatralne. Tradycyjnie, by umożliwić uczestnictwo w Warsztatach dzieciom i młodzieży z różnych części gminy, zostały one zorganizowane w dwóch lokalizacjach: w hali sportowej w Szemudzie oraz SP w Bojanie. Dziękujemy p. dyrektor Danucie Mostrąg. Kolejny raz warsztaty  odbyły się w gościnnych szkolnych progach, wnosząc teatralne zamieszanie, harmider i nieodparty urok tworzonego widowiska. W tym roku dzieliliśmy szkołę ze sportowcami, którzy ćwicząc w hali sportowej korzystali z bazy noclegowej utworzonej dla nich w salach szkolnych. Mogłoby się wydawać, iż tak różne sfery będą trudne do pogodzenia. Jednak tam, gdzie ludzie tworzą coś z sercem i wzajemnym szacunkiem – nieważne, czy to sport, czy teatr – wszystko udaje się bez konfliktów, a bojańscy warsztatowicze podczas premierowego przedstawienia mieli widownię powiększoną o młodych piłkarzy. Z tego również płynęła dla obu stron bezcenna nauka. W Bojanie powstał spektakl pt. „Tajemnice Muzeum”. Byli Strażnicy i Złodzieje, były Obrazy i Posągi, które ożywały. Była porcelanowa Laleczka, w której zakochał się Wiking. Były też Wróżki z kolorowymi miotełkami. Tydzień przygotowywane przedstawienie trwało 20 min.

W Szemudzie za to, swej Róży poszukiwał Mały Książę. Zaprzyjaźnił się z Lotnikiem, który rysował dla niego baranki, Książę i Lis „oswajali się” wzajemnie, tytułowy bohater poznał Królową na jednej z planet i za sprawą Żmii udało mu się zrozumieć, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Tu do, w dużej części, pantomimicznego widowiska, swojej muzyki użyczył mieszkający w Bojanie kompozytor p. Tomasz Perz. Powstał spektakl pełen alegorii, prowokujący do refleksji i wzruszeń.

Mamy nadzieję, że oba spektakle uda się jeszcze pokazać szerszej publiczności – bo warto. Oba cykle warsztatowe poprowadzili Aleksandra Perz i Beniamin Koralewski. Zarówno dzieci, jak instruktorzy podkreślali, iż szkoda, że zaczarowany teatralny czas mija tak szybko.