Szemudzkie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Koncert zespołów FUCUS i Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „Koleczkowianie”

w dniu 18  listopada 2018 r. w Szemudzie

Organizator: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie

W dniu 18 listopada 2018 roku  w Hali Widowiskowo-Sportowej w Szemudzie odbędzie się wspólny koncert zespołów „FUCUS” i Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „Koleczkowianie”. Po koncercie odbędą się warsztaty  wokalne oraz nabór  nowych członków do zespołu  „Koleczkowianie”.

„Fucus” to zespół młodzieżowy z Wejherowa, który łączy tradycyjną muzykę kaszubską  z nowoczesnym brzmieniem muzyki folkowej, rockowej, popowej. Z kolei zespół „Koleczkowianie” z Koleczkowa od pokoleń śpiewa tradycyjne, autentyczne pieśni kaszubskie. Pomimo różnic repertuarowo-wykonawczych, oba zespoły mają jeden wspólny mianownik – muzyka Kaszub. Popularyzują  kulturę kaszubską i działają na rzecz promocji  Małej Kaszubskiej Ojczyzny.

Ubiór ludowy i haft to kolejny element kultury kaszubskiej. Pod koniec XX wieku stroje ludowe były kojarzone z zacofaniem. Dziś wzory i motywy kaszubskie odkrywane są przede wszystkim jako skarbnica piękna i naturalności, a przy tym coś szalenie modnego i w bardzo dobrym guście. Folkowy design czerpie inspiracje z niezgłębionych źródeł kaszubskiej tradycji. Nawiązując do  tradycyjnych strojów ludowych, a zwłaszcza oryginalnego haftu kaszubskiego, w trakcie tego koncertu zostanie zorganizowany pokaz mody kaszubskiej, przygotowany przez Galerię i Pracownię Kaszubską „Farwa”  z Kamienicy Szlacheckiej”. Wstęp na imprezę za okazaniem bezpłatnej wejściówki.

Koordynator zadania
Leszek Walkowiak