Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Szemud

Razem dla Niepodległej

Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Ignacy Krasicki „Hymn do miłości Ojczyzny”

DRODZY MIESZKAŃCY GMINY SZEMUD

Temat wolności w naszych dziejach przez wieki zajmował niezwykle istotne miejsce. Jak wiemy jeszcze niedawno niepodległość naszej Ojczyzny była zagrożona. Obecnie cieszymy się szeroko pojętą wolnością. Pragniemy tak kształtować młode pokolenie, aby ciesząc się wolnym krajem, wspólną, otwartą Europą zachowało jednocześnie pamięć o naszej niełatwej przeszłości, aby tę wolność potrafiło budować i cenić. Dlatego przygotowaliśmy dla mieszkańców naszej Gminy szereg propozycji pomagających uświadomić sobie kim jesteśmy oraz co i kto sprawiał, że dziś Polska jest wspaniałym, wolnym krajem.

Wiele, bardzo wiele będzie się działo w listopadzie w Gminie Szemud w kontekście Niepodległej Ojczyzny. Aby ułatwić Państwu znalezienie najodpowiedniejszej dla siebie formy uczestniczenia w święcie, podaję krótki harmonogram:

9.11 – Debata „Razem dla Niepodległej”  oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego –  SP w Szemudzie

10.11 – Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej – Hala widowiskowo – sportowa w Bojanie

11.11 – Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół parafialny w Szemudzie

  • Sztafeta dla Niepodległej – teren gminy
  • Śpiewamy dla Niepodległej – śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Dekanalnym im. Jana Pawła II z Kielna– hala w Szemudzie
  • Turniej gry w Baśkę „ Szabla Niepodległości” – hala w Szemudzie

26.11 – Koncert dla Niepodległej Msza de Notre-Dame de Sion, autorstwa René de Boisdeffre’a – kościół parafialny w Szemudzie

Każde z tych wydarzeń zostało osobno opisane na łamach naszej gazety. Tu dokonaliśmy tylko zebrania informacji, tak by łatwiej było można zorientować się w gąszczu wydarzeń.

Z całego serca zapraszam do udziału.

Przewodnicząca Rady Gminy

Aleksandra Perz

 

Niepostrzeżenie minął rok i ponownie zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Kolejny raz proponujemy Państwu szereg wydarzeń i ufamy, że każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. I tak 10 listopada odbędzie się Gminy Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej – w tym roku poszerzony o możliwość występu dla młodzieży szkół średnich oraz dla dorosłych. 11 listopada – w samo święto – w kościele w Szemudzie zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Dla sportowców organizujemy Sztafetę dla Niepodległej, która swój finał będzie miała przy pomniku pomordowanych w Szemudzie. Po Mszy Św. razem ze sportowcami i uczestnikami Mszy przemaszerujemy do hali sportowej, gdzie rozgrzejemy się  grochówką by potem wspólnie z Chórem Dekanalnym pośpiewać pieśni patriotyczne. Zaraz potem spotkają się miłośnicy gry karcianej Baśka i rozegrają turniej „Szabla Niepodległości”. Równolegle w Hali Widowiskowo – Sportowej w Bojanie zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „ Moja Ojczyzna – Polska”. Podsumowaniem obchodów Święta Niepodległości będzie koncert muzyki patriotycznej i sakralnej w kościele p.w. Św. Mikołaja w Szemudzie organizowany przez GCK,SiR przy współudziale Ks. Proboszcza. Tak więc listopad jawi się jako miesiąc pamięci narodowej. Piszę o tym już dziś, byście Państwo mieli możliwość wybrania takiej formy świętowania, jaka Wam odpowiada i zarezerwowali na nią czas. Szczegóły poszczególnych imprez znajdziecie Państwo na stronach internetowych GCK,SiR oraz Gminy a także w kolejnym numerze Lesoka.

Aleksandra Perz

FullSizeRender

GMINNY KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „Razem dla Niepodległej –Bojano 2017”

Regulamin_Konkurs Piosenki Patriotycznej_2017 

Karta zgłoszenia

Zgoda na przetwarzanie danych

niepodlegla-04-1200x675

REGULAMIN  RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO  „RAZEM  DLA  NIEPODLEGŁEJ”

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

Zgoda na przetwarzanie danych

niepodlegla-04-1200x675

Bez tytułu