Bogactwem naszej  tradycji , dzielimy się z Europą – Kaszubski Zespół Regionalny Koleczkowianie na Międzynarodowym Festiwalu  Folklorystycznym w niemieckim Scheessel.

 

Kolejny już raz Regionalny Zespół Koleczkowianie opuścił gminę Szemud i wyjechał za granicę, aby swoją muzyką, śpiewem i tańcem, zachwycać mieszkańców Europy, rozsławiając i promując bogactwo tradycji oraz piękno obyczajów naszego regionu.                          Tym razem, odpowiadając na zaproszenie komitetu organizacyjnego „Original Scheeßeler Trachtengruppe”, w dniach 28.07 – 01.08.2016 roku,  Koleczkowianie wzięli udział   w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w  Scheessel – środkowe Niemcy. Mieszkańcy tego malowniczego miasteczka położonego w Dolnej Saksonii, każdego roku organizują spotkania europejskich zespołów folklorystycznych. Festiwal ten, dzięki takim środkom przekazu jak: śpiew, muzyka oraz taniec, pomaga poznać  i zrozumieć różnorodność tradycji,  kultury ludowej i zwyczajów regionalnych.
W tym roku, do udziału w festiwalu zaproszono zespoły z następujących krajów: Holandia, Portugalia, Polska, Ukraina oraz dwa zespoły z Niemiec;  jeden z Drezna a drugi oczywiście  z gościnnego Schesseel.
O zaproszenie na ten festiwal dla Zespołu Regionalnego Koleczkowianie,  skutecznie  zabiegali Państwo Eva
i Wojciech Milosch – polskie małżeństwo  z Wejherowa- które od wielu już lat, mieszka w Sottrum niedaleko Scheessel. To dzięki ich  wydatnej pomocy, zaangażowaniu, poświęceniu zespół mógł spędzić te kilka dni w miłej rodzinnej atmosferze, poznając jednocześnie zwyczaje miejscowej społeczności jak i również  popróbować specjałów lokalnej kuchni.

W pierwszym dniu pobytu, organizatorzy uczynili wszystko co możliwe, aby zaproszone z wielu regionów Europy grupy folklorystyczne,  lepiej się poznały i zintegrowały ze sobą. W tym celu,  urządzano różnego rodzaju gry i zawody,
w których tworzyły się  okazje do przełamywania ewentualnych barier i nawiązywania nowych znajomości. Dla zaproszonych gości, zaplanowano także  wycieczki  w różne ciekawe miejsca. Atrakcją przygotowaną dla  naszego zespołu, był  wyjazd do Centrum Naukowego  Klimachaus w Bremerhaven. Dzięki zasymulowanej tam podróży dookoła świata, Koleczkowianie  przemierzyli  wszystkie występujące na  świecie strefy klimatyczne.
Dwa kolejne dni, to przede wszystkim koncerty. Na głównej scenie w Schesseel, każdego dnia, nasz zespół dawał aż dwa koncerty, dzieląc się z  publicznością solidną porcją naszej, kaszubskiej tradycji. Tradycji,  przekazywanej z dziada pradziada i z pokolenia na pokolenie.

W niedzielę  przed południem, wszystkie zespoły spotkały się na nabożeństwie ekumenicznym w miejscowym kościele, gdzie trzy z nich w -tym Koleczkowianie –swoimi  śpiewami  uświetniły to modlitewne zgromadzenie.                                  Wszystko co dobre szybko się kończy – ten nostalgiczny wątek był dominującym w poniedziałkowy poranek, kiedy to gospodarze  festiwalu oficjalnie w sposób niezwykle uroczysty i doniosły pożegnali  zespoły, które z wręczonymi przy tej okazji „Jabłoniami Przyjaźni”  udały się w drogę powrotną do swoich krajów.
Cały wyjazd został dopięty i ostatecznie sfinalizowany, dzięki  Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji
w Szemudzie. olejny już raz  po udanych zagranicznych występach, Koleczkowianie powrócili do gminy Szemud, aby tu w naszej ziemi zasadzić i pielęgnować otrzymaną jabłoń, aby tu czerpać natchnienie i  przygotowywać  repertuar, którym znów będą zachwycać w kraju i za granicą.

Koleczkowianie

Foto. Wojciech Milosch

 

 

 

 

Galeria