III Bajeczne Spotkania Teatralne – „Sąd Nieostateczny”.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie w dniach 13 – 17.01.2020r. zorganizowało już po raz trzeci Warsztaty Teatralne dla dzieci i młodzieży. Ze względu na bardzo krótki czas trwania, z założeniem, że warsztatowy tydzień kończy się pokazem dla rodzin uczestników, organizatorzy zdecydowali się oprzeć zajęcia na teatrze ruchu z elementami pantomimy. Oznacza to, że w spektaklu nie pada ani jedno mówione słowo. Każdą sytuację i emocję mali aktorzy wyrażali ruchem i mimiką. Spektakl dla dzieci  inspirowany był dramatem Lecha Bądkowskiego „Sąd nieostateczny (Moralitet całkiem nowy)”. Prawdą jest, iż reżyserzy i aktorzy pod wpływem własnych pomysłów odeszli od pierwotnej inspiracji, lecz te warsztaty takie właśnie są – pobudzające wyobraźnię i kreatywność, także w sferze fabuły. Tło muzyczne opowieści stanowiła muzyka Harrego Gregsona-Williamsa, skomponowana do filmu animowanego „Sindbad, legenda siedmiu mórz”. Warsztaty poprowadził i spektakl wyreżyserował znany u nas tandem reżyserski Beniamin Koralewski i Aleksandra Perz. Na zaproszenie GCKSiR w tym roku odpowiedziało 19 dzieci – co bardzo cieszy – z terenu całej gminy. Choć Warsztaty odbywały się w Bojanie, to udział w nich wzięły dzieci również z Karczemek, Koleczkowa i Szemuda. Każdego dnia zajęcia trwały od 10.00 do 14.00. Cztery godziny wypełnione pracą, skupieniem i energią inspiracji. Młodzi ludzie pracowali z entuzjazmem i zaangażowaniem a efekt ich pracy podbił serca rodzin, które przybyły w piątek  by obejrzeć spektakl.

Pragnę podziękować Dyrekcji SP w Bojanie za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów w gościnnych murach szkoły. Dziękuję także pracownikom szkoły za wielką życzliwość i pomoc podczas warsztatów. Praca w tym miejscu, z tymi ludźmi była po prostu przyjemnością a wspaniałe, utalentowane dzieciaki sprawiały, że chciało się z nimi być i wymyślać coraz to nowe historie.

Spektakl będzie można jeszcze raz obejrzeć podczas Wiosennych Targów Artystyczny w Bojanie, w niedzielę palmową, 5 kwietnia.

Aleksandra Perz

Migawki ze spektaklu