W Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, odbyła się Gala  III Szemudzkich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Powszechnie wiadomo, że Kaszubi wyróżniają się bardzo ciekawym folklorem, rozbudowanym rzemiosłem oraz pięknym haftem. Największym skarbem tej grupy etnicznej jest ich mowa, uznawana za oddzielny język. Szanując tradycję i dorobek naszych przodków, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie  po raz  trzeci w ramach „Programu EtnoPolska 2020” zorganizowało  obchody Szemudzkich Dni Dziedzictwa Kulturowego.                        W tym roku zakres obchodów obejmował kaszubskie rękodzieło, śpiew i muzykę. Realizację zadania  powierzono Akademii Sztuk Tradycyjnych i Współczesnych w Donimierzu. Warsztaty ceramiczne, hafciarskie i wokalno- muzyczne dla dzieci i młodzieży prowadziła doświadczona animatorka kultury i nauczycielka muzyki – pani Małgorzata Kaszubowska.

Na uroczystej gali podsumowano zajęcia warsztatowe. Dzieci pochwaliły się kaszubskim śpiewem oraz pracami hafciarskimi i pracami wykonanymi z gliny. Gościnnie wystąpiła Schola  „Jagiellonki” z Bojana pod kierunkiem Aleksandry Perz. Pełna relacja  z gali ukaże się na łamach najbliższego numeru  miesięcznika „Lesôk”. Poniżej prezentujemy foto relację z przebiegu gali.

 

III Szemudzkie Dni Dziedzictwa Kulturowego