„Kobieta w ceramice” – finał IV Pomorskiego Pleneru Ceramicznego – Szemud 2023/20324

Miesiąc marzec, to dobry moment, aby uwieńczyć wystawą kilkumiesięczną pracę nad projektem, zwłaszcza w wigilię Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku 7 marca po raz pierwszy finał pleneru odbył się w naszym pięknym Centrum Samorządowym w Szemudzie.

W plenerze uczestniczyły Panie z naszego regionu, zaczynając od Gdańska, Sopotu, Rumii, Bojana, Kielna czy Wejherowa a kończąc na Słupsku.

Prace plenerowe rozpoczęłyśmy już w październiku 2023 roku dwudniowym lepieniem form. Jako, że tematem pleneru była kobieta, pojawiły się różne formy: wazony, anioły, talerze i kubki z rysunkami oraz grawerunkami kobiet, kwiaty, biżuteria. Czyli to wszystko, co kobiety kochają najbardziej.

Do grudnia wszystkie prace musiały się wolno suszyć, aby je pierwszy raz wypalić w piecu ceramicznym w temperaturze 975 stopni Celcjusza. Cały proces zawsze długo trwa… nie można go przeskoczyć, ani przyspieszyć ponieważ może to skutkować pęknięciami lub niechcianym wyginaniem.

Kolejnym etapem było następne spotkanie 9 grudnia, kiedy to pierwszy raz uczestniczki mogły zobaczyć wypalone prace i przystąpić do zdobienia – pokrywania szkliwami.

Od tego czasu, regularnie, rozważnie posegregowane z uwzględnienim wielkości, mogły być wypalane drugi raz, już we właściwej temperaturze, ściśle określonej przez producenta masy ceramicznej. Każde otwarcie pieca powodowało radość a kobiety stawały się przez moment szalonymi z zachwytu dziewczynkami.

To właśnie te chwile wzmacniały nasze więzi i z tygodnia na tydzień powstała wielka rodzina zakochanych ceramiczek.

Teraz już oficjalnie chcę Im bardzo serdecznie podziękować za wytrwałość, zaangażowanie, chęć dzielenia się doświadczeniem a przede wszystkim za miłość do GLINY.

Uczestniczkami tegorocznego pleneru były:

Beata Chmura, Beata Kącicka, Beata Wentk, Anna Weiszewska, Ewa Czufryn, Alicja Sykut, Natalia Wyganowska, Elżbieta Wróbel, Katarzyna Fir oraz Anna Brulińska. Nad wszystkim czuwałam ja, Małgorzata Kaszubowska. A nad całym projektem pieczę miał i pomocą służył nasz niezastąpiony dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Pan Tomasz Stein.

We wrześniu tego roku rozpoczniemy kolejny plener, tematem którego będzie „Światełko Betlejemskie”.

A oto kilka zdjęć prac plenerowych: