Pójdźmy wszyscy do stajenki

Do Jezusa i Panienki….  czyli Koncert Bożonarodzeniowy w Bojanie

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku parafia pw. Św. Jadwigi Królowej w Bojanie zaprosiła mieszkańców do wysłuchania Koncertu Bożonarodzeniowego, który odbył się 6 stycznia – w święto Trzech Króli.

Wystąpiły dobrze znane, szczególnie mieszkańcom Bojana, ponieważ są to zespoły działające przy parafii: schola dziecięca oraz Żeński Zespół Wokalny „Jagiellonki” pod kierunkiem Aleksandry Perz. Dzieci w anielskich strojach śpiewając z animuszem otworzyły Koncert Bożonarodzeniowy a panie w nowym dla siebie, wielogłosowym repertuarze wyczarowały obraz betlejemskiego żłóbka i stworzyły ciepły świąteczny nastrój. Po raz pierwszy Żeńskiemu Zespołowi Wokalnemu towarzyszyła na skrzypcach, śpiewająca w scholii dziecięcej i osiągająca znaczne sukcesy na konkursach Zoja Syguda. Z paniami w kolędzie „Cisza Święta” wystąpił śpiewający przepięknym chłopięcym sopranem, Karol Paradowski z Bojana. Świetnie zaśpiewały również sprawdzone solistki zespołu, młodziutkie Agnieszka Zdybel i Ola Perz. Do udziału w Koncercie Bożonarodzeniowym została zaproszona po raz pierwszy Gminna Orkiestra Dęta, tym razem pod dyrekcją młodego dyrygenta Wojciecha Kubika, zabrzmiała świeżo, błyszczące dźwięki płynęły z instrumentów. Publiczność była zachwycona energią i muzykalnością naszej Orkiestry. Pomysłem na pokazanie zespołu dętego w innej odsłonie było zaproszenie do współpracy wokalistów a ponieważ nasze parafialne zespoły nigdy jeszcze nie wystąpiły w wspólnie z orkiestrą a tu, podczas koncertu nadarzyła się właśnie taka okazja, oba zespoły wykonały wspólnie piosenką Feliz Navidad, która bardzo przypadła do gustu publiczności. Gościnnie z Orkiestrą wystąpił także Jarosław TIMUR Gawryś, który wykonał przepiękną polską kolędę „Bóg się rodzi”.

Gościem specjalnym był zaproszony z południa Polski, z Ustronia, zespół Estrada Regionalna „Równica”. W jego wykonaniu usłyszeliśmy przepiękne polskie i góralskie, dawne i współczesne kolędy i pastorałki. Młodzi ludzie, w bogatych regionalnych kostiumach śpiewali tak, że chciało się słuchać jeszcze i jeszcze…. Zespół „Równica” sprawił nam nie lada niespodziankę, bo oto wraz z nim wystąpiła Marta Lidzbarska z Grabowca, która nauczyła zespół naszą, kaszubską kolędę i już podczas koncertu wykonali ją wspólnie.

Koncert Bożonarodzeniowy 2020 można uznać za bardzo udany. Kościół dosłownie pękał w szwach, brakowało miejsc na parkingach, publiczność nagradzała artystów brawami, śpiewała wraz z nimi i… mimo, iż koncert trwał bez mała dwie godziny, nikt z kościoła nie wychodził. To wielka nagroda dla artystów i organizatorów.

Pragnę tu podziękować tym, bez których Koncert nie mógłby się odbyć. Zatem serdeczne podziękowania składam Ks. Piotrowi Maciołkowi za wszelaką pomoc, od modlitewnej, przez organizacyjną na finansowej skończywszy. Dziękuję również Wójtowi Gminy Szemud Ryszardowi Kalkowskiemu, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie panu Tomaszowi Steinowi. Dziękują także państwu Bożenie i Jackowi Nawrockim z Bojana, za pomoc w ugoszczeniu naszych gości. Dziękuję też moim kochanym małym i dużym „Jagiellonkom” za to, że są , że chcą śpiewać i dają ludziom wiele radości, dziękuję Orkiestrze za miłą współpracę i piękny koncert i Państwu dziękuję, że zechcieliście przyjść i być z nami 2 godziny swego życia.

Aleksandra Perz

Koncert w Kościele Parafialnym P.W. Św. Jadwigi Królowej w Bojanie