Data

16.03.2024 - 10:00 - 20:30

Zaproszenie na Festiwal Pieśni Wielkopostnych – Kielno 2024

„Ten koncert to jakby drugie rekolekcje, to na inny sposób przeżywanie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. To modlitwa o życie wieczne.” (Ks. Franciszek Rompa, zapiski GCKSiR, 2008).

Wójt Gminy Szemud, Proboszcz Parafii Kielno, oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie zapraszają na „XVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej” 16 marca 2024 do Kościoła pw. św. Wojciecha w Kielnie.

Do tej pory Festiwal funkcjonował pod nazwą Pomorski. Biorąc pod uwagę pozytywne opinie środowiska muzycznego, władz kościelnych Archidiecezji Gdańskiej oraz przedstawicieli najwyższych władz samorządowych województwa pomorskiego, powiatu wejherowskiego i Gminy Szemud odnośnie wysokiego poziomu artystycznego i organizacyjnego wydarzenia oraz krajowy zasięg festiwalu, Organizatorzy zmienili nazwę własną z Pomorskiego na „Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej”.

Festiwal od lat prezentuje bogactwo pieśni pasyjnych i wielkopostnych oraz upowszechnia piękno i wartości moralne płynące z muzyki. Festiwal w Kielnie poprzez swój wyjątkowy charakter wnosi znaczący wkład do kultury narodowej i regionalnej. Kultywuje pieśni wielkopostne w ich pierwotnej, wręcz „surowej” wersji, promuje pieśni w języku kaszubskim oraz twórczość pomorskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego (1930-2010).

W Festiwalu wystąpią amatorskie chóry świeckie i kościelne oraz zespoły chóralne. W ramach przesłuchań konkursowych chóry zaprezentują utwory wielkopostne i pasyjne, niektóre znane i śpiewane w tradycyjnej liturgii kościoła, ale niektóre zupełnie nowe lub tak dawne, że wywołują niemałe wrażenie na słuchaczach.

W tegorocznej edycji Festiwalu wystąpią:

Chór Kameralny AKOLADA z Bydgoszczy pod dyrekcją prof. dr hab. Renaty Szerafin-Wójtowicz,

Kwartet Wokalnego PRO PACE z Torunia pod dyrekcją Michała Hajduczenia,

Stowarzyszenie Chór Parati Semper ze Świecia pod dyrekcją Jakuba Warzyńskiego,

Chór im. Św. Grzegorza przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie pod dyrekcją Mateusza Kotwicy,

Chór Kameralny DISCANTUS z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronk,

Chór CONCENTUS Stowarzyszenie Muzyczne z Działdowa pod dyrekcją Dominiki Szczepanik,

Chór ASCOLTATE przy Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie pod dyrekcją Pauliny Milczanowskiej,

Chór PASJA z Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie pod dyrekcją Joanny Werochowskiej,

Chór SINE NOMINE przy Klasztorze oo. Dominikanów w Poznaniu pod dyrekcją Anny Grześkowiak,

Zespół Wokalny GREGORIANUM z Warszawy pod dyrekcją Bereniki Jozajtis,

Zespół NUOVE VOCI z Gdańska, kierownik Miłosz Janiak,

Chór COLLEGIUM CANTORUM z Chełmna pod dyrekcją Michała Rajewskiego.

 

Zapraszamy na przesłuchania, wieczorną Mszę św. oraz na podsumowanie Festiwalu z wręczeniem nagród oraz występami laureatów.  Znajdź trochę czasu. Zabierz ze sobą męża, żonę, dzieci. Może osoby starsze, samotnego sąsiada, kolegę z pracy, przyjaciela … Przyjdź do kościoła w Kielnie, posłuchaj pieśni chóralnych i odkryj coś wyjątkowego tylko dla Ciebie.

Wstęp wolny!

Jadwiga Kuczkowska Koordynator Festiwalu