Data

24.06.2023 - 16:00 - 23:30

W sobotę 24 czerwca Wójt Gminy wraz Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, zapraszają mieszkańców i gości do udziału w Sobótkach Gminnych. Plaża na kąpielisku gminnym w Kamieni, będzie pełna muzyki, radości i kolorów. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy w najkrótszą noc roku.

Od szeregu lat w naszej gminie z okazji Nocy Świętojańskiej organizujemy duże imprezy plenerowe. Najpierw ich gospodarzami były poszczególne sołectwa. Dla przypomnienia – pierwsza, wówczas jeszcze Noc Kupały, odbyła się w 2014r. Kowalewie. Potem kolejno w Jeleńskiej Hucie oraz Donimierzu. W 2017 roku gospodarzem Nocy Kupały było Przetoczyno. Później organizacji tego wymagającego eventu podjęło się Koleczkowo, w 2019 spotkaliśmy się w Łebnie…. Oczywiście, pamiętamy dwuletnią, konieczną przerwę w latach 2020 -2021. W 2022r. powróciliśmy do tradycji zapoczątkowanej w 2014r. w nieco zmienionej formie, gdyż organizatorem imprezy pod nazwą „Sobótki Gminne” było już  GCKSiR w Szemudzie. Tym razem na miejsce eventu, już na stałe obrane zostało sołectwo Kamień, a właściwie strzeżone kąpielisko gminne nad jeziorem Wycztok. Choć trzeba tu od razu zaznaczyć, iż będzie ono strzeżone dopiero od 1 lipca.

Jak zaznaczyliśmy w tytule artykułu, tegoroczne Sobótki będą trwały 2 dni. Pierwszego dnia, w sobotę 24 czerwca, będziemy mieli okazję wziąć udział w konkursach, w Świętojańskim Biegu po Zdrowie”, wić wianki z Biblioteką Gminną i tańczyć do brzasku… czyli do około 1 w nocy. Zagra nasza niezastąpiona Orkiestra Dęta Gminy Szemud, a także  Spirit in the Forest – profesjonalny zespół muzyczny zajmujący się wykonywaniem przebojów legendarnej grupy Depeche Mode. Ma on w swoim dorobku wideoklipy z czołówką Polskiej sceny filmowej: Katarzyną Figurą, Sylwią Gliwa, Pawłem Małaszyńskim. Na temat grupy wielokrotnie pisała czołówka Polskich mediów. Zespół był gościem Dzień Dobry TVN, Marka Sierockiego , TVP 3 Gdańsk , RMF MAXXX, Radia Kaszebe, Norda FM. Muzycznie również bawić nas będzie duet discopolowy Topky. Niewątpliwą atrakcją będzie występ zespołu Lusowiacy z zaprzyjaźnionej gminy Tarnowo Podgórne, który wystąpi z przedstawieniem ukazującym zwyczaje sobótkowe. Piękne kostiumy, układy choreograficzne i śpiew w wyjątkowej nadjeziornej scenerii bez wątpienia wprowadzą publiczność w sobótkowy nastrój. Obejrzymy pokaz Teatru Ognia Los Fuegos. Sama publiczność będzie miała okazję tworzyć pochód  z pochodniami. Wszystkie te atrakcje okraszone będą licznymi konkursami, śmiechem i radością. Na plaży działać będzie ze zdwojoną mocą bar „U Seby” – będzie się zatem gdzie posilić. Dmuchane zamki, zjeżdżalnie dla dzieci itp.  to już standard.

Natomiast w niedzielę 25 czerwca na plaży królować będą Stolemy – czyli odbędą się zawody Strongmen CUP. Organizatorzy oprócz pokazu siły zawodników, przewidzieli również udział publiczności w przystosowanych dla niej zmaganiach.

Zatem zostało tylko trzymać kciuki za cudowną aurę. Jeśli będzie taka jak w ubiegłym roku, wszystko uda się wspaniale.