Data

11.11.2023 - 11:00 - 14:00

NIEPODLEGŁA

Oblicze Ojczyzny – Tadeusz Różewicz

Ojczyzna To Kraj Dzieciństwa,

Miejsce Urodzenia,

To Jest Ta Mała Najbliższa

Ojczyzna.

Miasto, Miasteczko, Wieś,

Ulica, Dom, Podwórko,

Pierwsza Miłość,

Las Na Horyzoncie,

Groby.

W Dzieciństwie Poznaje Się

Kwiaty, Zioła, Zboża,

Zwierzęta,

Pola, Łąki,

Słowa, Owoce.

Ojczyzna Się Śmieje.

Na Początku Ojczyzna

Jest Blisko,

Na Wyciagnięcie Ręki.

Dopiero Później Rośnie,

Krwawi,

Boli.

 

Idąc za myślą poety, pragniemy czcić naszą Ojczyznę – tę małą i tę dużą. W poszanowaniu jej tragicznych losów, które przekładają się na dramaty osobiste naszych przodków, dziękujemy dziś, cieszymy się wolnością i dostatkiem Polski naszych czasów. Wszak to jacy jesteśmy, jak odbijamy się we własnych oczach i jak nas widzi świat, w znacznej mierze podyktowane jest piękną, wzniosłą, ale też dramatyczną historią Polski.

11 listopada – dzień świętowania Niepodległości, chcemy w Gminie Szemud czcić wyjątkowo uroczyście. Dlatego Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza mieszkańców do brania udziału w różnego rodzaju aktywnościach.

Zaczniemy już 6 listopada Gminnym Konkursem Piosenki Pieśni Patriotycznej, który w tym roku odbędzie się w Centrum Muzycznym w Kielnie. Zachęcamy do udziału nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe, zespoły działające przy stowarzyszeniach, parafiach itd. Trwa konkurs plastyczny „Razem dla Niepodległej”. W sam dzień 11.11. o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. Z kościoła w uroczystym przemarszu udamy się na Plac Niepodległości, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Gminy Szemud odśpiewamy Hymn Polski.Pomaszerujemy dalej kontynuować świętowanie. Jak co roku preferujących aktywność fizyczną zapraszamy do udziału w „Biegu dla Niepodległej” na symbolicznym dystansie 1918 m. Jego start nastąpi przy Centrum Samorządowym około godz.12.30. Każdy, kto weźmie w nim udział otrzyma pamiątkowy medal. Około godz. 13.00 zapraszamy Państwa na koncert oraz śpiewanie pieśni patriotycznych. Wyjątkowy koncert w CSSie zagra Gdański Kwartet Akordeonowy zespół złożony z czterech akordeonistów młodego pokolenia związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Akordeoniści są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Repertuar zespołu to synteza zainteresowań muzycznych czworga akordeonistów.Usłyszymy w programie utwory od J.S.Bacha, aż do muzyki filmowej. Nie zabraknie też wątków polskich.

Zapraszamy Państwa bardzo gorąco – również na grochówkę, którą będziemy serwować w ten chłodny listopadowy dzień. Chcemy go spędzić RAZEM z Państwem, bo ważne chwile przeżywa się z najbliższymi, a tacy dla siebie wzajemnie powinniśmy być i chyba jesteśmy.

Zatem do zobaczenia podczas obchodów Święta Odzyskania Niepodległości.