Szanowni Państwo,

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Ze względu na pandemię COVID-19 będa one miały wyjątkowy charakter. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, zapraszamy Państwa i mieszkańców Państwa miast i gmin do włączenia się w świętowanie 11 listopada we własnych domach. 

Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów jest akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

„Niepodległa do hymnu” już od kilku lat jest symbolicznym początkiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Od 2018 roku setki tysięcy Polaków brały również udział w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Było to przedsięwzięcie, które dawało możliwość włączenia się w radosne i rodzinne wydarzenie, które przypominało nam o 1918 roku. W tym roku prosimy Państwa o wpuszczenie Festiwalu do własnych domów.  Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany 11 listopada na żywo w Internecie już od godz. 12:00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów: Interia.pl lub stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”. Przygotowaliśmy blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa.

Studio Scena Muzyczna zaprosi do uczestnictwa w pięciu wyjątkowych koncertach przygotowanych przez polskie gwiazdy. Pierwszy wystąpi Enej z zaproszonymi artystami: Zazula Vocal Group, Szymon Chyc-Magdzin, Witold i Cezary Kuczyńscy, Dziecięcy Zespół Ludowy „Koderki”. Później usłyszymy kolejno Pawła DomagałęAnię DąbrowskąOrganka i Miuosha.

Pomiędzy koncertami znajdą się atrakcje przewidziane dla najmłodszych uczestników, dla których przygotowano Studio Scena dla Dzieci. To tu odbędą się dedykowane dzieciom koncerty oraz czytanie polskich bajek przez znanych polskich aktorów: Agnieszkę WiędłochęAntoniego PawlickiegoPiotra Cyrwusa i Macieja Zakościelnego.

Finałem festiwalu będzie Studio Prywatka Niepodległa, w którym Janusz Prusinowski, w towarzystwie zespołów ludowych, zaprosi do wspólnego poznawania tradycyjnych polskich tańców – wiwat, chodzony i siustany. Tańce te są tak zwanymi tańcami solistycznymi, dającymi możliwość samodzielnego tańca bez konieczności towarzyszenia partnera.

wirtualny festiwal
                                                          niepodlegla
                                                          1200x628

 

„Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenia, na które zapraszamy. Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało także bezpłatne materiały edukacyjne dla dzieci, nawiązujące do wystawy „Tak powstawała Niepodległa”, którą można pobrać ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/tak-powstawala-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/. To zestaw różnych zabaw ćwiczących spostrzegawczość i rozwijających kreatywność. Zadania dedykowane są dzieciom w wieku 8-10 lat, jednak z niewielką asystą rodzica poradzą sobie z nimi także młodsi. Materiały będą dostępne do pobrania na stronie www.niepodlegla.gov.pl od 11 listopada. Zachęcamy do wspólnej zabawy i poznawania niezwykłej historii Polski po odzyskaniu niepodległości.

karty
                                                          dzieci social
                                                          media
                                                          1080x1080

Już dziś, 10 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy na debatę historyczną on-line pt. „11 listopada – co świętujemy?”. W debacie wezmą udział prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagielońskiego, prof. Małgorzata Dajnowicz z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego. Rozmowa skupi się na historii Święta Niepodległości, znaczeniu 11 listopada dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wpływie odzyskania niepodległości na różne grupy społeczne. Debata będzie transmitowana na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/debata-historyczna-on-line-pt-11-listopada-co-swietujemy-juz-10-listopada/, kanale YouTube i Facebooku Niepodległej 10 listopada o godzinie 18:00, w serwisie Polskiego Radia oraz na portalu Interia.pl.

 

Biuro Programu „Niepodległa”