W niedzielę,16 czerwca w Szemudzie odbył się kolejny – już XVII Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych. Wystąpiły Orkiestry z :

  1. Orkiestra Dęta Gminy Szemud pod kierunkiem Wojciecha Kubika.
  2. Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo pod kierunkiem Zbigniewa Kostrzewskiego.
  3. Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo  pod kierunkiem Tomasza Winczewskiego.
  4. Gminna Orkiestra Dęta Linia  pod kierunkiem Ewy Studzińskiej.
  5. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice  pod kierunkiem Marcina Malesy.
  6. Orkiestra Dęta im. ziemi Sławieńskiej pod kierunkiem Macieja Poprawskiego.
  7. Gminna Orkiestra Dęta Łęczyce  pod kierunkiem Zygmunta Labudy.

Nasz Przegląd nie ma charakteru konkursu. Stanowi tylko okazję do muzycznych spotkań, wymiany doświadczeń i wzajemnego poszerzania wiedzy i umiejętności. Oceniany jest jedynie uroczysty przemarsz, gdzie zacne grono jurorów stanowi jest publiczność. To ona w oparciu o własne wrażenia i gust wybiera jej zdaniem najlepszy zespół. Wolontariusze (uczniowie SP w Szemudzie) roznosili karteczki, na których każdy mógł wpisać nazwę swego faworyta. Potem głosy zostały policzone przez komisję skrutacyjną. Tak przedstawiają się wyniki:

  1. Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo
  2. Orkiestra Dęta Gminy Szemud
  3. Gminna Orkiestra Dęta Linia.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM

Oczywiście, każdy występ był inny i każdy zwracał czym innym uwagę. Wyjątkowa jest młodziutka ( pod względem wieku orkiestrantów) Gminna Orkiestra Dęta Linia, gdzie najmłodsi uczestnicy mają po 9 lat. Grają z zaangażowaniem i przejęciem pod opieką p. kapelmistrz Ewy Studzińskiej. Zachwyca brzmieniem Orkiestra z Wejherowa. Profesjonalnie brzmi Orkiestra z Kosakowa, gdzie grają dojrzali już muzycy. Orkiestra ze Sławna ujęła nas pięknym brzmieniem, ale i uroczym zespołem mażoretek. Bardzo wyrównanie brzmiała Orkiestra z gminy Łęczyce, a zespole z Sierakowic zwracała uwagę sekcja rytmiczna.  Na koniec słów kilka  o Orkiestrze Dętej Gminy Szemud – najbliższej naszym sercom. Pięknie zagrała na zakończenie Mszy św. hymn „Boże coś Polskę”, a podczas samego przeglądu zaprezentowała kilka błyskotliwych utworów, wśród nich zwróciła uwagę „Quinquaginta  –  Marsz 50-lecia Gminy Szemud” autorstwa Rafała Ringwelskiego. Trzeba również dodać, iż tradycją jest rozpoczęcie Przeglądu  wykonaniem specjalnie skomponowanego utworu przez wszystkie orkiestry jednocześnie. W tym roku autorem Marsza jest nasz kapelmistrz Wojciech Kubik, który również poprowadził to wykonanie. Imponująco zabrzmiał utwór grany przez 7 zespołów – ponad 200 wykonawców.

Na koniec chcemy podziękować wielu osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego muzycznego święta: Wójtowi i Radzie Gminy Szemud za przeznaczenie funduszy na ten cel, Księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy św. oraz obecność podczas całego Przeglądu, Strażakom OSP Szemud za zabezpieczenie przemarszu i sprawowanie opieki medycznej ( na szczęście nikt jej nie potrzebował, ale czuliśmy się zaopiekowani), Wolontariuszom z SP w Szemudzie i pani Agnieszce Lorenz za ich zorganizowanie, paniom z KGW Szemud za przepyszną, aromatyczną kawiarenkę oraz pracownikom GCKSiR w Szemudzie na czele z p. Dyrektorem za perfekcyjne przygotowanie wydarzenia. Za rok nasz przegląd obchodzić będzie osiemnaste urodziny – zapraszamy już dziś!

Zapraszamy też do głosowania na najlepszą, Państwa zdaniem, Orkiestrę na profilu FB GCKSiR, gdzie już niebawem pojawiać się

będą wykonania poszczególnych zespołów.