Nareszcie, po ponad rocznej przerwie, w szemudzkim Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  zrobiło się gwarnie, radośnie i muzycznie głośno. Najpierw do szkół i hali sportowej wróciły dzieci, teraz odbył się Przegląd Orkiestr – WRÓCIŁO ŻYCIE!

(7) XIV PRZEGLAD ORKIESTR I ZESPOŁÓW DĘTYCH – YouTube

 

Nasz Przegląd od lat ma swój ustalony przebieg. Zaczyna się Mszą św. w intencji uczestników, która odprawiana jest w szemudzkiej świątyni. Pragniemy podziękować orkiestrom, które w tym roku oprawiły muzycznie liturgię. Zagrały: na rozpoczęcie Mszy św. – Orkiestra Dęta Gminy Szemud, na ofiarowanie – Gminna Orkiestra Dęta Linia, na komunię – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Postominie, a na zakończenia Mszy św. –  Gminna Orkiestra Dęta Żukowo. Po wysłuchaniu ostatniej pieśni uformował się pochód, który przemaszerował paradnie do hali widowiskowo – sportowej w Szemudzie. Przemarsz Orkiestr obserwowała i oceniała publiczność, która w drodze głosowania przyznała swoje nagrody.

W bieżącym roku do Przeglądu zgłosiło się 8 Orkiestr, były to – wymienione tu w kolejności występów:

  • Orkiestra Dęta Gminy Szemud – kapelmistrz Wojciech Kubik
  • Gminna Orkiestra Dęta Łęczyce – kapelmistrz Zygmunt Labuda
  • Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo – kapelmistrz Tomasz Winczewski
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice – kapelmistrz Marcin Grzywacz
  • Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie – kapelmistrz Marcin Malesa
  • Gminna Orkiestra Dęta Linia – kapelmistrz Ewa Studzińska
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Postominie – kapelmistrz Marcin Rąpalski
  • Gminna Orkiestra Dęta Żukowo – kapelmistrz Paweł Gruba

Niektóre z orkiestr zachwycały brzmieniem prezentując niemal zawodowy poziom a inne podziwialiśmy za zaangażowanie i talent malutkich 7 – 8 letnich muzykantów. Jako organizatorzy bardzo cieszymy się, że aż 8 Orkiestr odpowiedziało na zaproszenie wzięcia udziału w Przeglądzie. Jak podkreślali Kapelmistrze, stanowił on bodziec do wznowienia intensywnych prób po okresie pandemicznego zatrzymania.

W tym roku po raz pierwszy został nieco zmieniony Regulamin, w myśl jego postanowień publiczność mogła wybrać swoich ulubieńców. Urocze wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej w Szemudzie, ubrane w kaszubskie stroje rozdawały kupony z nazwami Orkiestr, na których wystarczyło zaznaczyć krzyżykiem wybrany zespół by zwiększyć jego szanse na zwycięstwo. Po policzeniu oddanych głosów przez powołaną do tego celu komisję, okazało się, że nagrody zdobyły:

I – Orkiestra Dęta Gminy Szemud

II – Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo

III –  Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Niektórzy szeptali z półuśmiechem, że to jasne, iż wygrała szemudzka orkiestra, ale czyż to nie jest piękne, że doceniamy naszych? Właściwie, nam Polakom, rzadko się zdarza mówić dobrze o swoich.  A to się przecież nazywa patriotyzm lokalny a poza tym, nasza orkiestra zaprezentowała się naprawdę godnie. Żeby jednak dać szansę innym ośrodkom, Organizatorzy postanowili, iż dodatkowo na fb będą zamieszczane filmiki z prezentacjami Orkiestr nagranymi podczas Przeglądu i publiczność – tym razem facebookowa, ponownie wybierze najlepszą ich zdaniem Orkiestrę przyznając w ten sposób Puchar Dyrektora GCKSiR zwycięskiemu zespołowi. Będzie sprawiedliwie.

XIV Szemudzki Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych, był również czasem podsumowań i podziękowań, bowiem od stycznia 2021r. ze względów zdrowotnych dotychczasowy kapelmistrz pan Andrzej Łysko zakończył współpracę z Orkiestrą Dętą Gminy Szemud. W podziękowaniu wdzięczni orkiestranci przygotowali z dedykacją dla Pana Andrzeja utwór „One Moment in Time”. Przewodnicząca Rady, Wójt Gminy, Dyrektor GCKSiR dziękując, wręczyli pamiątkową statuetkę i zaprosili kapelmistrza seniora do podtrzymywania więzów i współpracy z Orkiestrą. Dziękowaliśmy również panu Mirosławowi Rzepiakowi, który od pierwszej edycji Przeglądu pisał orkiestracje do utworu wspólnego wykonywanego jednocześnie przez wszystkie orkiestry. Pan Mirosław niedługo przejdzie na emeryturę i w związku z tym ma inne osobiste plany. Nie wykluczył jednak całkowicie możliwości współpracy.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji XIV Przeglądu Orkiestr i Zespołów Dętych – Szemud 2021 – naszemu sponsorowi, Bankowi Rumia Spółdzielczemu dziękujemy za wieloletnią pomoc w organizacji różnych imprez, w tym Przeglądu Orkiestr. Dziękujemy za obecność i życzliwość Prezesowi Banku Rumia Spółdzielczego panu Aleksandrowi Borzymowskiemu. Dziękujemy nieocenionym Strażakom z oddziału OSP w Szemudzie. Upał i żar lejący się z nieba nie pomagał w pełnieniu służby w czarnym mundurze, jednak panowie z uśmiechem wytrwali z nami do końca. Dziękujemy paniom z KGW Szemud z panią Teresą Szymańską na czele – słodkości i inne przysmaki znikały szybciutko. Wszak nie samą muzyką żyje człowiek a gdy podniebienie zostanie uradowane smakołykiem, rozkosz rozpływa się po duszy i ciałku. Na koniec pragniemy podziękować Księdzu Proboszczowi dr. hab. Robertowi Kaczorowskiemu za odprawienie Mszy św. w intencji uczestników i opiekę duszpasterską i wielkie zrozumienie dla wszelkich działań kulturalnych oraz Panu Wójtowi, który mimo licznych obowiązków, między kolejnymi spotkaniami, znalazł czas by przyjechać choć na część Przeglądu i pozdrowić uczestników a także, oczywiście, kibicować naszej Orkiestrze Dętej.

Mamy nadzieję, że już nic nie zakłóci zwykłego toku naszych działań i będziemy regularnie spotykać się przy okazji różnych świąt oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Aleksandra Perz

 

 

MIGAWKI Z PRZEGLĄDU (zdjęcia VIDEOPERFECT Szemud)