Sztuka do drzwi puka.

Wiosenne Targi Artystyczne w  Bojanie, to nieodłączny element związany z Wielkanocą, ale także z najbardziej fascynującą twórczością artystów z różnych rejonów Polski.
Nierozerwalnie wiążące się style, stare- tradycyjne i sztuki art.-nouveau  uwidoczniły  nam wszechstronność artystów. Jednakże królowała sztuka użytkowa.
Dzięki wysoce rozwiniętej technologii w różnych dziedzinach, zobaczyliśmy prace, które były przypisane danemu artyście – własnemu stylowi.
                         Widać jak bardzo organizatorzy poświęcili całą swoją energię w przygotowanie tego widowiska, które zaszczycili swą obecnością licznie przybyli goście.
To wydarzenie artystyczne było platformą wymiany doświadczeń, miejscem spotkań twórcy i odbiorcy sztuki. Jak przystało na gospodarzy lubujących się w  koncertach, cały program ujęto w oprawę muzyczną. Targom towarzyszył program edukacyjny oraz zajęcia warsztatowe. Dzisiaj, kiedy obrastamy w cywilizacyjny tłuszcz, warto zajrzeć na kolejne targi i poczuć się lżejszym i wolnym od toksyn.

    My artyści składamy podziękowania na ręce organizatorów mamy nadzieję, że niebawem znów się spotkamy.

 

Halina Barbara Szymańska

 

WIOSENNE  TARGI  ARTYSTYCZNE  BOJANO – 2018

Tak wiele dobrych i pięknych rzeczy, emocji i doznań miało miejsce 25 marca w Gminnej Hali Sportowej w Bojanie, że zacznę  od podziękowań, ponieważ mogło się to stać dzięki współpracy wielu ludzi.  Na początku dyrektorom szkół w Bojanie – pan Danucie Hefcie, Koleczkowie – pani Sabinie Bieszk, Kielnie – pani Joannie Kuładze, Jeleńskiej Hucie – pani Judycie Miłosz a także pani Grażynie Szyndlarewicz. Dziękuję jeszcze serdeczniej nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występów. Sama pracowałam jako nauczyciel, zresztą nadal pracuję z dziećmi i zdaję sobie sprawę jak wiele trudu, pracy wymaga przygotowanie piętnastominutowego przedstawienia z dziećmi. I jak wielką niewiadomą jest wynik tej pracy… bo dziecko w ostatniej chwili zachoruje, może się rozproszyć, zapomnieć, przestraszyć się itd. Tym większa satysfakcja, gdy wszystko pięknie się uda a podczas Targów wszystko udało się na medal! Dziękuję więc ( kolejność wymieniania nazwisk przypadkowa – wszystkim dziękuję równie gorąco ) paniom: Danusi Mostrąg, Eli Halman, Anicie Pettke, Angelice Zielenieckiej, Katarzynie Zinke, Mai Littwin, Ewie Peliksze, Katarzynie Wierzbickiej oraz panu Krzysztofowi Przybyle. Bardzo dziękuję i gratuluję również drogim rodzicom występujących dzieci. Dziękuję, że spędziliście czas wraz z innymi na Wiosennych Targach Artystycznych, że przywieźliście swoje pociechy aby mogły wystąpić. Oglądanie ich zaangażowania, przejęcia z jakim występują i pięknego, mądrego, radosnego przekazu płynącego ze sceny przyniosło oglądającym wiele przyjemności a samym występującym w przyszłości zaowocuje umiejętnością  występowania przed zgromadzeniem, opanowaniem tremy itd. To cenne doświadczenia. Podczas Wiosennych Targów Artystycznych mieliśmy okazję oglądać uczniów z Niepublicznego Przedszkola im. Jana Pawła II w Bojanie, SP z Bojana, ZSP z Koleczkowa, SP z Jeleńskiej Huty oraz SPz Kielna. Brawo dzieciaki! Program artystyczny dopełniła pani Małgorzata Kaszubowska, która w Bojanie wystąpiła w podwójnej roli: rękodzielnika oraz wokalistki. Pani Małgosia przepięknym mezzosopranem zaprosiła do muzycznej podróży do Nowego Yorku i jeszcze dalej…

Dziękuję paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Szemud im. Ks. dr. Leona Heyki za przeprowadzone warsztaty zdobienia pisanek, pani Karinie Treder za piękne ukwiecenie, wraz z dziećmi, wiosennego drzewka, paniom z GOPS za wymalowywanie na małych buźkach kolorowych wzorów, kwiatów i motyli. Dziękuję strażakom z OSP Bojano za wielogodzinne czuwanie nad bezpieczeństwem. W Targach wzięło udział 30 rękodzielników z Pomorza, którzy przywieźli najróżniejsze cuda stworzone przez ich utalentowane dłonie. Można było nabyć ozdoby świąteczne, biżuterię, torebki, rzeźby, miody, przysmaki i słodkości, wszelakie różności a wszystko niepowtarzalne i wyjątkowe…Do Bojana w przedświąteczną niedzielę zawędrował nawet Minionek J

Można też było degustować przysmaki tradycyjnej kaszubskiej kuchni wielkanocnej przygotowane przez panie z KGW z Leśna, Głazicy i Szemuda. Wyglądały przepysznie na pięknie zastawionych stołach a smakowały chyba jeszcze lepiej…. Na koniec zwyczajem szemudzkich targów losowane wśród publiczności były upominki ufundowane przez rękodzielników biorących udział w Targach.

Gwarno, kolorowo, radośnie, smacznie – tak było 25 marca podczas Wiosennych Targów Artystycznych – Bojano 2018.

I ja tam byłam, choć wina nie piłam, świetnie się bawiłam…

Aleksandra Perz

 

Galeria