Święto  Teatru w Szemudzie

           W dniu 18 listopada  2016 r. po raz jedenasty w Hali widowiskowo-sportowej w Szemudzie odbył się Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych. Wspaniałe przedsięwzięcie, któremu  od  lat patronuje pan Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud. Dzięki jego osobistemu wsparciu  i zaangażowaniu, Przegląd  w tym roku odbył się w zupełnie innej niż w poprzednich latach scenerii tj. w pięknej, odnowionej sali  w wyposażonej  w nowe podium sceniczne i inne asesoria teatralne.

Gospodarzem  Przeglądu był Dyrektor Centrum Kultury – pan Tomasz Stein, a występy  aktorów oceniało profesjonalne jury w składzie: pani Hanna Matyskiewicz- Studniarek  – aktorka Teatru Muzycznego w Łodzi,  pani Aleksandra Perz  – Przewodnicząca Rady Gminy Szemud, aktorka Teatru  w Grudziądzu  i pani Iwona Piastowska  – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud.

Tematem przewodnim Przeglądu były legendy i baśnie związane z początkiem państwa polskiego oraz z 1050. rocznicą chrztu Polski.  Udział w imprezie wzięło aż 14. kół i zespołów teatralnych z terenu gminy Szemud.

Repertuar przeglądu teatrzyków był bardzo urozmaicony. Jako pierwsi zaprezentowały się najmłodsze dzieci czyli przedszkolaki. W tej kategorii  pierwsze miejsce zajął zespół  teatralny „Pluszaki” z SP Łebieńska Huta, pod kierunkiem pani Aleksandry Beśka, za adaptację legendy do warunków scenicznych i za wspaniałe kostiumy. Drugie miejsce zajął zespół „Świetliki” z Przedszkola Publicznego w Szemudzie, pod kierunkiem pani Bernadety Lesner. W tym przedstawieniu szczególnie urzekła jurorów przepiękna scenografia, czyli księga  o Kołodzieju Piaście. W kategorii klasy I-III pierwsze miejsce zajęły „Śmiałki ”z ZS-P Szemud, pod kierunkiem pani Justyny Dunst, a drugie miejsce – „Donimierzaki” ze Szkoły Filialnej w Donimierzu, pod kierunkiem pani Danuty Lewko. W kategorii klasy IV –VI pierwsze miejsce zajął zespół „Teatralna Dyskoteka” z SP Łebieńska Huta, pod kierunkiem pani Kariny Józefczyk, za wyjątkową teatralność przedstawienia, dbałość o szczegóły i detale  (przyp. red. Pod względem artystycznym  zespół oceniony został tuż, tuż za zdobywcą Grand Prix).  II miejsce ex aequo zajęły następujące zespoły: Szkolny Teatrzyk „Kopciuszek” z Częstkowa pod kierunkiem pani Joanny Uhlenberg i pana Tomasza Piotrowicza oraz  zespół „Być albo nie być’ z SP Bojano, pod kierunkiem pani Katarzyny Szkodzińskiej. W kategorii klasy gimnazjalne I miejsce przyznano  zespołowi „Tęczowa  Maskarada” z Gimnazjum w Bojanie, pod kierunkiem  pani Izabeli Steffens.

                 Nagrodę GRAND PRIX  zdobyło Koło teatralne z Gimnazjum w Szemudzie za spektakl   pt. „Najlepsza lekcja historii”. Występ został przygotowany pod kierunkiem pani Magdaleny Naczk-Gołębiowskiej, według jej autorskiego tekstu, za co  pani Magdalena otrzymała dodatkowe wyróżnienie. Oprócz tego należy podkreślić świetne role męskie, a szczególne wyróżnić odtwórczynię roli   BABCI  za  swobodę interpretacji tekstu w języku kaszubskim.

Ponadto wyróżnienia otrzymują: za interpretację legendy o „Lechu, Czechu i Rusie”  – zespół teatralny Oddziałów Integracyjnych przy Zespole Szkól w Kielnie oraz za oprawę i „żywy” element muzyczny przedstawienia pt. „Chrzest  Polski” –  Koło polonistyczne z ZS-P Koleczkowo. Z kolei Indywidualne wyróżnienie przyznano dla pani Katarzynie Szkodzińskiej z ZS Bojano za autorski teks pt. „Legenda  o smoku wawelskim”.

Na zakończenie  należy zwrócić uwagę na wysoki  poziom przedstawień, dowcipne i nowatorskie teksty. Warto też  przypomnieć główną ideę  naszego przedsięwzięcia, jako jedną z elementów szeroko pojętej edukacji  teatralnej tj. kontakt z żywym słowem, który wspomaga rozwój każdego człowieka,  a tym bardziej dziecka. Pokazuje wzorce osobowe, odpowiednim gestem podkreśla pięknie wypowiedziane słowa, wyzwala najlepsze wartości, uczy szacunku dla działań człowieka, uczy oceniać te działania. Innymi słowy – teatr uczy, bawi i wychowuje.

 

Leszek Walkowiak

Galeria