Podobnie jak w ubiegłych latach, Wójt Gminy Szemud wraz z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału  w obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Z tej okazji GCKSiR przygotowało różnorodny program w zależności od indywidualnie preferowanej aktywności mieszkańców. I tak, uczniom szkół podstawowych oraz przedszkolakom uzdolnionym plastycznie proponujemy udział w Konkursie Plastycznym „Razem dla Niepodległej.” Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w dniu 11 listopada podczas Koncertu dla Niepodległej i wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych w CS w Kielnie – około godziny 13:00.

Poniżej zamieszczamy plan obchodów uroczystości.

10 listopada (czwartek)– Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej – Bojano 2022.

Konkurs kierowany jest do wykonawców uzdolnionych wokalnie – indywidualnych i zespołów.  Zarówno do dzieci, młodzieży jak i do wykonawców dorosłych, zgłoszonych przez szkoły, stowarzyszenia, zespoły rodzinne itp.

Konkurs odbędzie się w Gminnej Hali Sportowej w Bojanie. Początek o godz. 10:00

11 listopada

  • 11:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie w kościele parafialnym w Kielnie.
  • 11:50 – Oddanie czci pomordowanym za Ojczyznę przy odnowionym Pomniku Partyzantów na cmentarzu w Kielnie.
  • 12:00 – start biegu na symbolicznym dystansie 1918 m – bez wcześniejszych zapisów. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.
  • 12:05 – Uroczysty przemarsz ulicami Kielna z miejsca pamięci do Centrum Sportowego w Kielnie.
  • 12:15 – Ciepły poczęstunek.
  • 12:30 – Koncert Gminnej Orkiestry Dętej oraz śpiew pieśni patriotycznych „Razem dla Niepodległej”.

Zakończenie obchodów Odzyskania Niepodległości planowane jest około godz. 13:30.

Szczegóły dotyczące konkursów i terminu nadsyłania prac plastycznych, wydarzeń znajdziecie państwo na stronie internetowej GCKSiR www.gcksir.szemud.pl

  • Jak z pewnością Państwo zauważyli, w tym roku uroczyste obchody zostały przeniesione ze stolicy gminy do Kielna. Stało się tak, ponieważ w tym roku odnowiony został pomnik Pomordowanych Partyzantów znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Kielnie. Jest to miejsce pochówku bohaterskich obrońców bunkra w Koleczkowie. W mogile tej spoczywa 11 partyzantów TOW „Gryf Pomorski”, którzy polegli w walce z żandarmami niemieckimi i gestapo pod Koleczkowem 29 lutego 1944 r. Na ich grobie znajduje się pamiątkowa tablica z wymienionymi nazwiskami poległych.

Chcemy go Państwu pokazać i przypomnieć o jego istnieniu – zwłaszcza młodszym mieszkańcom gminy.

W tym dniu rozpoczniemy również obchody pięćdziesiątą rocznicę powstania Gminy Szemud.

Serdecznie zapraszamy do radosnego świętowania RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ i RAZEM DLA GMINY SZEMUD.

Aleksandra Perz