W sobotę 25 czerwca Wójt Gminy wraz Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, po dwóch latach koniecznej przerwy zaprosili mieszkańców i gości do udziału w Sobótkach Gminnych.

Organizacji imprez w plenerze zawsze towarzyszy niepokój: czy pogoda dopisze, czy odpowiecie Państwo na zaproszenie, czy  spodoba się Wam to, co przygotujemy? Okazało się, że wszystkie wątpliwości okazały się niepotrzebne. Przede wszystkim aura tego roku okazała się niezwykle życzliwa i to ona w dużej mierze sprawiła, że chcieliście być na plaży w Kamieniu i bawić się do 2 w nocy. Małgosia Kaszubowska kręciła garnki na kopanym kole garncarskim, przy stoisku Biblioteki Gminnej, gdzie można było upleść sobie wianek ustawiały się kolejki. Pracownicy GOPS malowali dzieciom buźki, Strongmani  byli silni, dmuchańce sprężyste, „Rodzina Adamsów Kaźmierczak Band” – młodzi muzycy w większości z Gminy Szemud – zaskoczył  poziomem wykonawczym a wokalista przykuwał uwagę słuchaczy. Gratulacje! Usłyszymy ich jeszcze nie raz. Orkiestra dęta Gminy Szemud – jak zwykle ostatnio – zagrała bardzo dobrze, choć występowała w okrojonym składzie i bez kapelmistrza. „Jorrgus” z powodzeniem rozkręcił imprezę a teatr ognia „Los Fuegos” hipnotyzował pięknem tanecznego obrazu. Po raz pierwszy zorganizowany został świetlny korowód złożony z naszych gości – delegacji z gminy Tarnowo Podgórne, radnych, sołtysów i osób chętnych z publiczności. Każda z nich niosła płonącą pochodnię i poruszała się w takt muzyki za prowadzącymi korowód. Tu przepraszamy dzieci, które również chciały nieść pochodnie. Organizatorzy nie mogli na to pozwolić z oczywistych względów bezpieczeństwa. Płonący ogień i oliwa w pojemniku nie mogły znaleźć się w rękach dzieci. Do drugiej w nocy trwała zabawa taneczna w rytm muzyki serwowanej przez DJ Arka Waśko. Wielu uczestników mówiło z zadowoleniem o różnorodności serwowanego repertuaru. Do tego wszystkiego dołóżmy konkursy, pyszne jedzenie serwowane przez „Bar u Seby” oraz pogodę jak na zamówienie i mamy przepis na fantastycznie udaną imprezę.

Wyrażamy wdzięczność  wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, iż Sobótki mogły odbyć się bezpiecznie i w takim wymiarze. Dziękujemy zatem przede wszystkim dyrektorowi GCKSiR panu Tomaszowi Steinowi oraz pracownikom tej instytucji, Strażakom z Komendantem Gminnym OSP Pawłem Milewczykiem, paniom z KGW Głazica i Szemud, pracownikom Biblioteki Gminnej z Panią Dyrektor Iwoną Piastowską oraz pracownikom GOPS, Gosi Kaszubowskiej, Orkiestrze Dętej Gminy Szemud, „Rodzinie Adamsów”, panu Bartoszowi Sadowskiemu prezesowi GPK Szemud  oraz pracownikom tej spółki. Z całego serca dziękujemy także sołtysowi wsi Kamień oraz wszystkim, którzy mu pomagali. Podziękowania ślemy w stronę p. Marii Stenka, właścicielce Delikatesów w Szemudzie, za ufudowanie kwiatów na wianki. Ich plecenie przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, iż Sobótki po dwóch latach przerwy powróciły do kalendarza imprez w Gminie Szemud. Nade wszystko dziękujemy pogodzie, że zechciała być tego dnia w Gminie Szemud w swej najpiękniejszej letniej odsłonie.

Przewodnicząca Rady Gminy

Aleksandra Perz