SOBÓTKI GMINNE KAMIEŃ  2024

O tym jak ważnym elementem na przebieg imprez plenerowych ma pogoda przekonali się organizatorzy Sobótek Gminnych, które zostały zaplanowane i przeprowadzone 22 i 23 czerwca w Kamieniu na naszej gminnej plaży, nad jeziorem Wysoka/Wycztok. Ogólnie rzecz biorąc pogoda była… tyle, że raczej jesienna. Nie zraziła ona jednak organizatorów, ani gości, których było mniej niż zazwyczaj, ale jednak, biorąc pod uwagę warunki, całkiem sporo. A program był bogaty. Od 14:00 trwała Bitwa Regionów, czyli konkurs kulinarny dla KGW. W konkursie wzięło udział 7 kół z całego regionu. W czołówce znalazły się 3 koła z Gminy Szemud! III miejsce zajęło KGW Przetoczyno, II – KGW Szemud, a pierwsze należy do Stowarzyszenia KGW w Leśnie, które ujęło jury potrawą o nazwie „zupa brzadowô z ziemniaczkami okraszonymi skwarkami ”. Tłumacząc na polski – zupą z suszonych owoców. Brzmi pysznie, a wyglądała, smakowała i pachniała jeszcze lepiej.

Około godz. 17:00 pan Wójt z Dyrektorem GCKSiR otworzyli imprezę i od tej chwili zaczęło się dziać na scenie. Muzycznie dynamicznie Sobótki rozpoczął zespół „Old Tigers Band”, który składa się z doskonałych muzyków.  Choć ich zsumowany wiek wynosi 260 lat, nie stanowi on przeszkody w graniu na wysokim poziomie. Zespół ma próby w Centrum Muzycznym w Kielnie – jest więc „nasz” Wokalistą jest  również „nasz” Jarosław Timur Gawryś. Wysłuchaliśmy także koncertu Orkiestry Dętej Gminy Szemud. I choć wiatr dął z całych sił, Orkiestra się nie dała. Z jej instrumentów płynęła muzyka pełna harmonii i energii iście wiatrowej. Kolejnym punktem programu były Bajeczne Spotkania Teatralne przygotowywane pod auspicjami Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie, prowadzone przez Aleksandrę Perz i Beniamina Koralewskiego, a pokazane przez bardzo zdolnych młodych ludzi – mieszkańców Gminy Szemud. Warsztaty zaowocowały niezwykle pięknym przedstawieniem ukazującym dawne wierzenia Słowian. „Kwiat Paproci” – taki tytuł nosi spektakl, do którego w 3/4 została wykorzystana muzyka kompozytora Tomasza Perz, mieszkańca Bojana, z jego nowej płyty „Słowianie”. Niezwykle inspirująca, doskonale podpowiadała młodzieży emocje, ilustrując jej działania. Całości płyty można posłuchać na Spotify.

Wystąpili:

Leszy – Marcin Pawłowski

Kikimora – Maja Hebel

Wiedźma – Victoria Rydzik

Zagubiona Dziewczyna oraz Pająk – Inga Lieske

Elfiki i pająki: Marysia Hebel i Lila Adamek – Łukaszewska

Młode Dziewczęta:

Alicja Kalisz, Julia Kalisz, Jagoda Matwiejczyk, Marta Sowada.

Dziękujemy również Tacie Lili panu Adrianowi Łukaszewskiemu, który pomógł naszym Pannom wysiadać z łodzi. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Ratownictwu Wodnemu Szemud -panu Szymonowi Laga za bezpieczne przypłynięcie z Pannami do brzegu, a biorąc pod uwagę sobotnią aurę, nie było to łatwe zadanie. Dziękujemy drogim Rodzicom, którzy z wielką życzliwością przywozili dzieci na próby i sam spektakl.

Dziękujemy Paniom z Biblioteki Publicznej Gminy Szemud im. ks. dr Leona Heyke za przygotowanie prześlicznych wianków dla naszych aktorów. Tych cudownie kwietnych, ale i dla Leszego – imponująco rozłożystego – definiującego postać i dla Kikimory z wijącego się bluszczu.

Gratulujemy młodym szemudzkim aktorom. Warunki były bardzo trudne – oni pokazali talent, znakomite przygotowanie, zaangażowanie, miłość do teatru i odwagę. Wielkie gratulacje i ogromne brawa!

Gwiazdą wieczoru był bez wątpienia Dr.SWAG, który rozgrzał sobótkową publiczność. Wszyscy rwali się do tańca przy letnich, gorących rytmach.

Podczas Sobótek w byliśmy również świadkami fire show. Występ bardzo podobał się zgromadzonej publiczności. Jak mówili sami artyści, mieli przygotowane jeszcze większe atrakcje, jednak ze względu na porywisty wiatr unoszący iskry, nie mogli pokazać pełnej skali swych możliwości. Istotnie warunki pogodowe nie sprzyjały panowaniu nad ogniem, który jednak artyści utrzymali w ryzach.

Do 1:00 w nocy atmosferę podgrzewał sprawdzony i niezawodny DJ Baron i robił to tak skutecznie, że tańczący młodzi ludzie nie chcieli kończyć zabawy.

W niedzielę na plaży odbyły się zawody siłaczy STRONGMAN CUP KAMIEŃ 2024. Pogoda była dla naprawdę silnych, nie przeszkodziło to w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. W tym roku zmieniono formułę, tzn. zawodnicy walczyli w parach. Zwyciężyła para Rafał Soic i Mariusz Schabowski, II miejsce zdobyli

Krzysztof Kacnerski i Tomasz Lademann, na III pozycji uplasowała się para Paweł Piskorz i Mariusz Pachut. Gościem specjalnym zawodów był Mariusz Pudzianowski.

Z całego serca dziękujemy strażakom OSP Szemud, Częstkowo i Łebno za zabezpieczenie imprezy. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w zorganizowanie Sobótek Gminnych.  Dziękujemy też całkiem licznej grupie tych, którzy mimo niesprzyjającej aury przybyli do Kamienia i świetnie się bawili podczas obu sobótkowych dni.