„Przy pięknym parku w Łebnie,
w cieniu pachnących lip i odgłosie pracujących pszczół,
śpiewających ptaków, promienistego słońca,
zielone liście chwieją się
nad szczęśliwymi rzeźbiarzami …”
(Bogumił Kustusz)

XI Powiatowo-Gminny Plener Rzeźbiarski – Łebno 2017

„Kaszubskie klimaty”

Na zaproszenie Tomasza Stein – dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie przybyło aż 17 rzeźbiarzy. Przyjechali z Kaszub, Pomorza, a nawet 2 artystów z dalekiego województwa lubelskiego. Wymieniali się doświadczeniami i uczyli techniki rzeźbienia w drewnie lipowym.

Jak zawsze  w sierpniu na placu przy WOK-u w Łebnie słychać było głośny stukot młotków, dłut i warczenie pił – ręcznych i mechanicznych.  Mieszkańcy  gminy Szemud  przez pięć dni mieli okazję obcowania  z artystami i ich materiałem rzeźbiarskim przez cały czas powstawania prac. To bardzo przyjemne przeżycie, duży relaks, kontakt z prawdziwą sztuką i ten zapach świeżo obrabianego drewna…  I jeszcze przesympatyczni, otwarci rzeźbiarze: Bożena Bartoszuk z Kostkowa, Lucyna i Mariusz Potrykus z Kieleńskiej Huty, Barbara Świrydczuk z Kamienia, Karina Treder z Kielna, Grażyna Zajt z Kamienia, Zenon Gołąbek z Łebna, Andrzej Lubocki z Nawcza, Andrzej Mirończuk z Jabłonia  (woj. lubelskie), Krzysztof  Naczk  z Kielna, Mariusz Opoka  z Chodelu (woj. lubelskie), Józef Semmerling z Gdańska , Mieczysław Woźniak z Malborka, Robert Wyskiel z Gdyni oraz młodzi adepci sztuki: Kinga Potrykus, Sara Zajt i Kamil Potrykus.

W trakcie Pleneru pod kierunkiem Kariny Treder odbyły się dla dzieci specjalne warsztaty rzeźbiarskie w glinie ceramicznej. Prace dzieci i rzeźbiarzy można było obejrzeć  i podziwiać  na wystawie poplenerowej. Z kloców lipowych powstały wspaniałe rzeźby, które będą prezentowane na wystawach okolicznościowych   i  w obiektach GCKSiR . Rzeźba pt. „Madonna Łebieńska”  autorstwa Zenona Gołąbka została przekazana dla Parafii Łebno.

Na zakończenie Pleneru po raz pierwszy odbył się Piknik Rzeźbiarski, na który zaproszeni zostali  mieszkańcy Łebna i okolicy. Swoją obecnością rzeźbiarzy zaszczycili: Ryszard  Kalkowski – Wójt Gminy Szemud, Aleksandra Perz – Przewodnicząca Rady Gminy Szemud,  ks. kan. Mieczysław Guzmann – proboszcz Parafii Łebno,  Ireneusz Czarnowski –  Wiceprzewodniczący Rady Gminy Szemud i Jacek Nawrocki – Przewodniczący Komisji Kultury.

Zgodnie z programem pikniku odbył się wyjątkowy pokaz szybkiego rzeźbienia – Speed carving –  w wykonani Andrzeja Mirończuka – laureata wielu konkursów rzeźbiarskich.  Sam artysta skromnie mówi o sobie  „- Moje prace podobają się ludziom, ja jednak zawsze czuję niedosyt, że można zrobić coś lepiej, dokładniej. Moja nauka wciąż trwa, zawsze stawiam sobie cel i dążę do niego”. Wykonane w czasie pokazu  rzeźby zostały na miejscu sprzedane w ramach akcji pod hasłem „Wielkie serca mamy, rehabilitację Filipa wspomagamy”. Udział w akcji wzięli: Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud, Edward Szulta, Ireneusz Czarnowski, Andrzej Lubocki i Jadwiga Kuczkowska. Nabywcom tych prac bardzo dziękujemy za wspaniały  i szczodry gest.

Koordynator Pleneru

Leszek Walkowiak

Fot. T. Stein, J.Kuczkowska

Galeria