Pierwszy Przegląd Orkiestr w Szemudzie odbył się w 2007. Wyjąwszy pandemiczny, 2020 rok corocznie orkiestry spotykały się maju lub czerwcu, by zaprezentować swoje najlepsze muzyczne oblicze. Regulamin Przeglądu przewiduje występ maksymalnie 10 zespołów. W tym roku, 19 czerwca, Gminne Centrum Kultury, Sportu I Rekreacji gościło ich aż 9. Od lat, Przegląd ma swój wypracowany, sprawdzony przebieg. Zaczyna się Mszą św. w odprawioną w intencji uczestników. Tu pragniemy podziękować ks. dr. hab. Robertowi Kaczorowskiemu proboszczowi parafii pw. Św. Mikołaja za odprawienie mszy, modlitwę i obecność podczas koncertu.

Po Mszy św. orkiestry ustawiały się  i w uroczystej paradzie, prowadzone przez naszych uroczych wolontariuszy z SP w Szemudzie, przemaszerowały ulicami Szemuda do hali sportowej.  W tym roku, jak rzadko, słuchacze – niemal wszyscy – stali na ulicach obserwując przemarsz, by potem sprawiedliwie oddać głosy na najpiękniejszy, zdaniem publiczności, przemarsz. Głosy policzono i oto tak prezentuje się ranking miejsc:

  1. Orkiestra Dęta Gminy Szemud – 86 głosów
  2. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Postomino – 55 głosów
  3. Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka w Luzinie – 43

Pozostałe Orkiestry uzyskały kolejno:

  1. Gminna Orkiestra Dęta z Lini – 24 głosy
  2. Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo – 26 głosów
  3. Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo – 20
  4. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sierakowice – 6 głosy
  5. Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo – 5 głosy

Na Gminną Orkiestrę Dętą Łęczyce oddano 11 głosów, jednak  została ona zdyskwalifikowana ze względu na brak udziału w przemarszu.

W tym miejscu gorąco dziękujemy p. Agnieszce Lorenz oraz wolontariuszom z SP w Szemudzie, za prowadzenie orkiestr oraz reprezentowanie gminy w pięknych strojach kaszubskich. Dziękujemy także dyrekcji ww. szkoły oraz paniom, które otworzyły szkołę w niedzielę, by poszczególne orkiestry miały osobne sale.

Zwyczajem Przeglądu jest wykonanie tzw. utworu wspólnego. Jego autorem jest Mirosław Rzepiak, lecz w tym roku po raz pierwszy zjednoczone orkiestry poprowadził kapelmistrz naszej, szemudzkiej orkiestry p. Wojciech Kubik. I trzeba mu oddać sprawiedliwość – zrobił to bardzo dobrze.

Po powitaniach, otwarciu Przeglądu przez Wójta Gminy Szemud p. Ryszarda Kalkowskiego oraz Dyrektora GCKSiR p. Tomasza Steina nastąpił koncert. Tu już bardzo trudno opisać co się działo. Trzeba to po prostu przeżyć. 9 orkiestr, 9 różnych poziomów i stylów. Muzyka od marszowej, przez filmową aż do klasycznej. Z popisami wokalnymi i solówkami instrumentalnymi. Słuchacze podkreślali wciąż podnoszący się poziom artystyczny poszczególnych wykonawców. Choć, oczywiście, trudno porównać stawiające pierwsze muzyczne kroki ośmioletnie dzieci grające w niektórych orkiestrach, z dojrzałymi osobami, grającymi już wiele lat. Koniec końców – każda orkiestra inna. Jeśli nie zachwycająca profesjonalizmem, to ujmująca urokiem osobistym, czy zaangażowaniem. Naszych mieszkańców interesuje z pewnością jak zaprezentowała się Orkiestra Dęta Gminy Szemud. Otóż świetnie. Grała bardzo trudne utwory, wymagające już nie tylko sprawnego wydobycia dźwięku ale i muzykalnego prowadzenia frazy, pracy dynamiką ze zmianami agogicznymi i artykulacyjnymi. Brawo Orkiestra! Brawo Kapelmistrz! Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ich występu a brawa nie chciały umilknąć.

Pragniemy z całego serca podziękować Strażakom z OSP w Szemudzie. Mimo, iż tego dnia w Bojanie odbywały się zawody pożarniczo – sportowe i ich serce rwało się do druhów biorących udział z zawodach, to jednak zostali z nami by zapewnić nam bezpieczeństwo i opiekę medyczną. Dziękujemy również paniom z KGW Szemud, które przygotowały słodką kawiarenkę. Zapach gofrów nęcił i zachęcał do kosztowania smakołyków.

XV Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych – Szemud 2022 jest już historią i cieszymy się, że zapisał się dobrze pamięci publiczności, występujących i organizatorów.  Zachęcamy Państwa jeszcze do przedłużenia sobie tej muzycznej uczty – do zaglądania na profil FB GCKSiR, ponieważ tam zamieszczone zostały koncerty poszczególnych orkiestr i trwa Internetowy Konkurs o Nagrodę Publiczności – Puchar Dyrektora GCKSiR w Szemudzie. Można wysłuchać koncertów, samemu ocenić i dać serducho pod postem, który podoba się najbardziej.

Aleksandra Perz