Wydarzenie kulturalne z udziałem Szemudzkiej Grupy Teatralnej
Mieszkańcy gminy Szemud w trakcie gali pn. „Wydarzenie kulturalne” mieli możliwość po raz pierwszy obejrzeć efekty nowego oświetlenia sceny. Impreza odbyła się 17 października 2021 r. w Hali widowiskowo-sportowej w Szemudzie.
Oświetlenie estradowe, sceniczne to podstawowy element udanej organizacji imprezy – nie tylko koncertu, ale także premiery teatralnej czy wystawy. Efekty świetlne są jednym z tych elementów oprawy wydarzenia, które zaraz obok odpowiedniego nagłośnienia, są bardzo ważne – budują napięcie, podkreślą najważniejsze w danej chwili elementy scenografii, ale także wprowadzą odpowiednie tempo. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w tych momentach kiedy sytuacja na scenie jest stabilna i konieczne jest zbudowanie ruchu i pewnego dynamizmu.
Główni bohaterowie wychodzą na scenę. Wystrojeni są w kostiumy, ich ruchy składają się na przemyślaną chorografię. Towarzyszą im dekoracje, a z głośników płynie muzyka. Elementy te, bardzo ważne, miałyby mniejsze znaczenie, gdyby nie… no właśnie – profesjonalne oświetlenie!
W ramach gali m.in. wystąpiły dwie młodzieżowe grupy z Szemudu i Bojana czyli uczestnicy Wakacyjnych Warsztatów Teatralnych. Podczas spektaklu dzieci tańczyły, wcielały się w różne role, jeździły na łyżworolkach – tworzyły piękne i dynamiczne przedstawienie. Głównym punktem programu artystycznego był występ Szemudzkiej Grupy Teatralnej z fragmentem inscenizacji w języku kaszubskim sztuki pt. „Katilina”, autorstwa ks. Leona Heykego oraz z programem kabaretowym wg własnego pomysłu „Jedze bana od Bojana”. Wystąpili: Iwona Piastowska, Ewa Kleszczewska, Elżbieta Grubba, Bożena Frąckowiak, Jan Dargacz i Jerzy Rzepka. Całość została wyreżyserowana przez Aleksandrę Perz i Beniamina Koralewskiego. Spotkanie wzbogaciły występy wokalne Aleksandry Tamary Perz i Gracjana Fopke. Artyści wykonali m.in. piosenkę ZIMOWE WSPOMNIENIE MIŁOŚCI. Autorem tekstu jest Tomasz Fopke, muzykę skomponował i zaaranżował Tomasz Perz (produkcja własna GCKSiR Szemud).
Uroczystą galę prowadził Tomasz Stein – Dyrektor Centrum Kultury, który na zakończenie podziękował tym małym i tym dużym aktorom za twórczy wysiłek i występy. Cieszymy się, że do Hali sportowej w Szemudzie przybyło prawie 200 osób. Wśród gości obecni byli m.in. Genowefa Słowi – Przewodnicząca Rady Powiatu Wejherowskiego, Aleksandra Perz – Przewodnicząca Rady Gminy Szemud, Witold Hoppa – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Szemud, Barbara Rzeszewicz – Sekretarz Gminy Szemud. Niedzielny wieczór pełen wyzwań zakończył się SUKCESEM.
foto. VideoPerfect Szemud Leszek Walkowiak
Ps. W grupie szemudzkiej wystąpiły dzieci: Julia Ziemann, Julia Motylewska, Łucja Kochańska, Maja Kwidzińska, Inga Lieske, Irmina Rompczyk, Nicola Kierznikiewicz, Maksymilian Kierznikiewicz.
W grupie z Bojana wystąpili: Maja Hebel, Maria Hebel, Aleksandra Górnowicz, Maciej Górnowicz, Krzysztof Górnowicz, Adrian Marzec.
Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie
składa podziękowania za pomoc przy realizacji Projektu:
Joannie Kwiecińskiej – Szulc – Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie – partnerowi Projektu
Agnieszce Lorenz za przygotowanie grupy wolontariuszy
Pawłowi Milewczykowi – Komendantowi Gminnemu OSP Szemud – partnerowi Projektu
Magdalenie Markiewicz z Urzędu Gminy za współpracę przy składaniu wniosku dotacyjnego
Romualdowi Jancy z Urzędu Gminy za współpracę prasową przy realizacji Projektu
Jarosławowi „Timur” Gawrysiowi za relację TV Szemud
Arkadiuszowi Bach za instalację i obsługę nowego oświetlenia scenicznego
Leszkowi Walkowiak za koordynowanie realizacji Projektu
Szczególne podziękowania kierowane są do aktorów Szemudzkiej Grupy Teatralnej oraz dzieci – uczestników Wakacyjnych Warsztatów Teatralnych, a zwłaszcza do reżyserów wydarzenia kulturalnego: Aleksandry Perz i Beniamina Koralewskiego.
Spektakle teatralne na Hali w Szemudzie