Co możemy jeszcze zrobić?

AKCJA GMINNEGO CENTRUM KULTURY, SPORTU I REKEREACI W SZEMUDZIE

Przyszło nam żyć w sytuacji jakiej nie znamy. W swej historii Polska przechodziła epidemie wielokrotnie. Określenia takie jak „morowy”, „trędowata” czy „zadżumiony” weszły do potocznego języka. Pierwszą wzmiankę o epidemiach – z roku 1003 i 1006 – można znaleźć w kronice Jana Długosza. „Głód, mór i zaraza okropne panowały tymi czasy nie tylko w Polsce, ale i w całym prawie świecie”.

My przyzwyczailiśmy się, że w dużym stopniu panujemy nad swoim życiem i zdrowiem, że opieka medyczna – mimo, iż bardzo niedoskonała – w podstawowym zakresie daje poczucie bezpieczeństwa. Otóż okazało się to złudne.

Dziś media, portale społecznościowe –  wszyscy nawołują – ZOSTAŃ W DOMU!  I tak robimy. GCKSiR w Szemudzie zadało sobie pytanie – co możemy zrobić więcej aby pomóc w zaistniałej, trudnej sytuacji? Odpowiedź przyszła natychmiast. Powszechny brak maseczek  dał się we znaki również tym, którzy niosą pomoc, czyli jednostkom medycznym. Okazało się, że na wielki ich brak cierpi szpital w Wejherowie. Zatem, jeśli można pomóc… I to też nie było proste, ponieważ brak też obecnie na rynku odpowiednich tkanin filtrujących, z których takie maseczki można wykonać.  Tu z pomocą przyszła firma ULTRAMARE z Szemuda, produkująca wysokiej jakości filtry do klimatyzacji i wentylacji, która przekazała nieodpłatnie potrzebną tkaninę. Serdecznie dziękujemy Zarządowi spółki za tę darowiznę. Bez niej wszystkie dobre chęci spełzłyby na niczym. Pozostałe potrzebne materiały zostały zakupione i sfinansowane przez Gminę Szemud. Okazuje się jednak, że nasze fundusze są niewystarczające. Jeśli ktoś chciałby wspomóc to dobre dzieło zakupem troków będziemy BARDZO WDZIĘCZNI! Koniec końców – w obliczu epidemii być może (oby nie!!!) każdy z nas będzie potrzebował pomocy. Przedsięwzięciu przewodzi Dyrektor GCKSiR pan Tomasz Stein wraz z Małgorzatą Kaszubowską z ASTiW w Donimierzu. Do akcji szycia przystąpiły pracownice GCKSiR, pani Joanna Stein oraz panie śpiewające w Żeńskim Zespole Wokalnym „Jagiellonki” z Bojana. Wszystkim zaangażowanym osobom z całego serca dziękujemy. Obecnie jesteśmy w trakcie szycia.

Życzymy Państwu zdrowia – to dziś jest najważniejsze. I obyśmy już niebawem WSZYSCY spotkali się na jakiejś imprezie, w plenerze i ciepłych promieniach słoneczka wspominali trudny czas mówiąc „na szczęście nic nam się nie stało”.

Aleksandra Perz

Jeszcze tylko odnośnik do warsztatów . Jak sobie samemu uszyć maseczkę :

https://pl-pl.facebook.com/malgorzata.kaszubowska.3/videos/10159807924167228/UzpfSTI0MTk5MTgxMzE1MDI1OTo1MDYzNDM0NDMzODE3NjA/