W organizację koncertu charytatywnego „Artyści Gminy Szemud – dla Uchodźców” zaangażowanych było wiele osób. Począwszy od samych artystów przez organizatorów ( Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji) po wolontariuszy. A mamy tu na myśli w pierwszej kolejności znów samych artystów- ponieważ wszyscy wystąpili całkowicie charytatywnie. Osoby piekące ciasta, których nazwisk nawet nie znamy a było ich naprawdę wiele. Do organizatorów zgłaszały się bezpośrednio osoby indywidualne, jak również zorganizowane przez sołtysów: Panią Beatę Baranowską z Grabowca oraz Pana Mariusza Długowolskiego z Kowalewa. Oboje przywieźli kilkanaście gatunków ciast, które upiekli mieszkańcy ich wiosek. Pyszne wypieki dostarczyły również panie z KGW Leśno i KGW Szemud. Panie z Szemuda obsługiwały jednocześnie naszą koncertową kawiarenkę – znów całkowicie charytatywnie. Sprzedawane również były dzieła ludzkiego talentu – były to płyty z muzyką elektroniczną, której kompozytorem jest mieszkaniec Bojana – Tomasz Perz. Swój obraz podarowała Halinka Szymańska, znana u nas malarka. Również ceramiczki donimierskie Beata Chmura i Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Perz ofiarowały piękne dziełka. Do obsługi publiczności włączyły się również dziewczęta ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie. To naprawdę sztab ludzi. To był koncert „od serca – do serca wprost”.
Wystąpili w nim ( w kolejności występów):
- Orkiestra Dęta Gminy Szemud pod kierunkiem Wojciecha Kubika, która oprócz koncertowego repertuaru zagrała hymny Polski i Ukrainy.
- Sergij Boryta – ukraiński śpiewak, bas – baryton, który wykonał narodowe pieśni ukraińskie. Do czasu wybuchu wojny był solistą Akademickiej Kapeli „Trembita” we Lwowie.
- Zespół „Koleczkowianie” działający przy GCKSiR w Szemudzie. Zespół od lat pracuje pod kierunkiem Tadeusza Dargacza.
- Małgosia Kaszubowska z „Szemudzkimi Małolatami”. Dziewczyny wykonały wzruszającą „Dumkę na dwa serca” oraz „Lato 100”.
- Kwintet Dęty Blaszany „Classic Brass”. Zespół wystąpił w dwóch odsłonach prezentując lśniące brzmienie blach w Preludium („Te Deum”) Marca-Antoine Charpentiera i „Oboju Gabriela” Enio Moricone. Kwintet towarzyszył także Ks. Robertowi Kaczorowskiemu, który wykonał „Ave Maria” Cacciniego oraz „Bogurodzicę”. Podczas wykonywania pierwszego hymnu polskiego – jakim przecież była „Bogurodzica”, publiczność wstała z miejsc.
- Zoja Syguda, to młodziutka skrzypaczka zdobywająca szturmem nagrody Grand Prix na wielu prestiżowych konkursach skrzypcowych. Nazwana przez divę operową Alicję Węgorzewską „nadzieją polskiej wiolinistyki”. Podczas koncertu oklaskiwana za wykonanie dzieł Bacha i Telemanna.
- Karina Treder – przy własnym akompaniamencie gitarowym wykonała dwie autorskie kompozycje z płyty „Zawierzenie”. Przekazała również kilka egzemplarzy swej płyty na rzecz uchodźców.
- Zoriana – dziewięcioletnia Ukrainka, spontanicznie wykonała piosenkę „Zatrzymać wojnę”. „Sława Ukrainie”, to słowa które wykrzyczała maleńka dziewczynka, której Tata został na Ukrainie, by walczyć za jej wolność.
- Timur i Jego Drużyna – występ tego wykonawcy kończył koncert trwający ponad dwie godziny. Piękny występ z przesłaniem. Na długo zapadnie w pamięci piosenka z repertuaru J. Lennona „Imagine”.
Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna. Jak wiadomo – w tej sprawie liczy się najdrobniejsza nawet pomoc.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Tomasza Steina.