W dniu 16.10.2019r. w ramach II Szemudzkich Dni Dziedzictwa Kulturowego, Szemudzka Grupa Teatralna wystawiła spektakl „Katilina” autorstwa ks. Leona Heyke. Spektakl wyreżyserowany przez Aleksandrę Perz i Beniamina Koralewskiego w wykonaniu Szemudzkiej Grupy Teatralnej  obejrzało kilkudziesięciu widzów.  Dzięki uprzejmości p. Bożeny Kąkol – dyrektora Szkoły Podstawowej w Łebieńskiej Hucie, premiera została wystawiona właśnie w tamtejszej szkole. Napięcie i trema, jak to zwykle przed premierą, towarzyszyły aktorom ale życzliwa i żywo reagująca publiczność sprawiły, iż wszelkie stresy opadły i spektakl udał się znakomicie.  Po raz pierwszy  specjalnie do spektaklu  realizowanego przez GCKSiR powstała muzyka ilustrująca i podkreślająca działania aktorów. Jej twórcą jest  znany, zamieszkały w Bojanie, kompozytor – Tomasz Perz. O kostiumy i scenografię zadbała Małgorzata Kaszubowska ( Akademia Sztuk  Tradycyjnych i Współczesnych w Donimierzu) wraz z córką Magdaleną Kaszubowską.

Kolejny raz utalentowani amatorzy –  aktorzy  Szemudzkiej Grupy Teatralnej pokazali, że kochają i rozumieją teatr. A są nimi:

  • Bożena Frąckowiak ( Cyganka, Sąsiadka)
  • Ewa Kleszczewska ( Duch i Białka Zana)
  • Iwona Piastowska ( Duch)
  • Jan Dargacz ( Gbur )
  • Kazimierz Hermann ( Karczmarz)
  • Rafał Piastowski ( Katilina)
  • Jerzy Rzepka (Cyceron)

oraz Klaudia Piastowska i Roksana Baranowska, które podjęły się trudnego zadania animacji dużego zwierzęcia, które gra w spektlu. A jakiego?? Zobaczcie państwo sami  podczas naszych przedstawień

Z całego serca dziękujemy Leszkowi Walkowiakowi za znalezienie funduszy i koordynację dokumentacyjną spektaklu. Dziękujemy również Dyrektorowi GCKSiR w Szemudzie – Panu Tomaszowi Steinowi za umożliwienie realizacji kolejnego spektaklu.

I jeszcze jedna myśl na koniec: Premiera „Katiliny” odbyła się w dniu 16.10.2019r. Okazało się, że tegoż dnia 1939r. Leon Heyke został rozstrzelany przez niemieckiego okupanta w Lasach Szpengawskich. Nie ustalaliśmy tego wcześniej… Przypadek?… Nie sądzę…. Myślę, iż sam autor czuwał nad wyborem tej daty…

„Katilina” w Łebieńskiej Hucie – II SZEMUDZKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO – SZEMUD 2019 (16.10.2019R)