Już 15 maja startuje w Szemudzie II Edycja MTB Pomerania Maraton. Zawody te od tego roku są wpisane  do kalendarza imprez Polskiego Związku Kolarskiego.

Druga edycja w 2021 roku odbędzie się w Gminie Szemud. Będą to także już drugie zawody w tej gościnnej kaszubskiej miejscowości.

Śmiało można powiedzieć, że trasa w Szemudzie jest odpowiednia dla każdego. Dość płaska i bardzo szybka w porównaniu do innych edycji.  Trasa zawodów będzie zlokalizowana na terenie  Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w okolicach Rezerwatu Pełcznica, jeziora Zawiat i jeziora Bieszkowice, a także rzeki Gościciny.

SPEED – Trasa przeznaczona dla rozpoczynających przygodę z kolarstwem oraz dla tych co wolą ścigać się na krótszych, szybszych i interwałowych dystansach. Limit czasu wynosi 3 godziny i 15 minut.

MEGA – Trasa przeznaczona dla doświadczonych kolarzy oraz tych co lubią długotrwały wysiłek.  Pętla zawodów będzie do pokonania dwukrotnie, a limit czasu wynosi tutaj 4 godziny.

OPIS TRASY:

Miasteczko zawodów ze startem i metą zlokalizowane jest pod budynkiem GCKSiR Szemud. Biuro Zawodów znajduje się 200m wcześniej w osobnym pomieszczeniu po za miasteczkiem zawodów.

Pierwsze 2 km trasy są bardzo szerokie i prowadzą po asfaltowej drodze w stronę wsi Grabowiec, następnie po skręcie w lewo uczestnicy wjadą na szeroki odcinek szutrowy i dojadą do Rozjazdu/Zjazdu (2.5km) tras, gdzie skręcają w prawo w leśne ścieżki.

Na 4 km czekać będzie zjazd tras i pierwszy pk kontrolny/bufet. Na 4.6km skręcacie w lewo i rozpoczynacie pierwszy zjazd z krótkim piaszczystym fragmentem, za którym skręcacie w prawo na pierwszy lżejszy podjazd. Po wjeździe na szeroką ubitą drogę i odbiciu mocno w lewo, czekać będzie krótki sztywny podjazd (7.2km) za którym będzie znajdować się bardzo stromy początek zjazdu singlem w stronę jeziora Zawiat. Między 9 , a 11 kilometrem trasy znajduje się najbardziej malowniczy odcinek trasy, który idzie brzegiem dwóch jezior (Zawiat, Bieszkowice). Od 11 km do 13.5 km czeka Was szeroka szutrowa droga, zakończona lekkim zjazdem i skrętem o 180 stopni w prawo. Po krótkim podjeździe singlem, odbijecie tym razem w lewo w wyboisty odcinek singlem, zakończony zjazdem w stronę jeziora Pałsznik.  Po kolejnych 2 kilometrach dość szerokich szutrów odbijecie w prawo (17km) i zaczniecie zjazd gdzie czekać będzie Was 30 metrowa sekcja błotna na której trzeba uważać. Na 18km wjeżdżacie na pagórkowaty odcinek trasy. Czekają Was dwa wymagające podjazdy i bardzo stromy zjazd (21 km) zakończony tzw. siodłem. Następnie wjeżdżacie z powrotem na szeroką szutrową drogę i zaczynacie długi podjazd o małym nachyleniu. Na końcu podjazdu czeka 2 punkt kontrolny/bufet. Po bufecie znajduje się 2 kilometrowy odcinek wypłaszczenia i wjazd na ostatni dłuższy podjazd zakończony singlem (26.6km). Po szerokim zjeździe i ostrym zakręcie (300 stopni) na luźnych kamieniach  czeka Was singiel tuż obok rzeki Goscicinnej i Monastyru, zakończony krótkim sztywnym podjazdem. Na końcu podjazdu znajduje się ROZJAZD TRAS. Trasa SPEED skręca w prawo na metę. Trasa MEGA skręca w lewo na drugą pętlę.
Powrót do mety prowadzi po tej samej drodze szutrowej i asfaltowej jak po starcie. Tutaj trzymajcie się ciągle prawej strony drogi, aż do linii mety.

BIURO ZAWODÓW:
GCKSiR, Szemud ul. Szkolna 4a
Wejście na teren zawodów (tylko uczestnicy bez osób towarzyszących)