Ceramika na dobre zagościła w naszej gminie. Po zeszłorocznym zimowym, regionalnym plenerze, przyszedł czas na wiosenny, tym razem już pomorski. Organizatorem pleneru jest Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz Akademia Sztuk Tradycyjnych i Współczesnych pod czujnym okiem instruktorki, Małgorzaty Kaszubowskiej – Goshka Ceramics. Ilość uczestników jest powiązana z możliwościami późniejszego wypału prac i dostosowaniem ich ilości do wielkości naszego pieca ceramicznego. Tak więc zaprosiliśmy 10 artystów, którzy tworzą i są znani w naszym województwie. Aby szerzyć tę wspaniałą sztukę, zaprosiliśmy również dzieci, które miały okazję zobaczyć artystów przy pracy i samodzielnie wykonać miseczki.

Plenery ceramiczne podzielone są na etapy. Związane jest to z cyklem tworzenia ceramiki. Pierwsze spotkanie, które miało miejsce 5 lutego, to było lepienie kształtów, form, realizacja pomysłów związanych z tematyką pleneru – „Wiosna na Kaszubach”. Gotowe wyroby muszą długo schnąć, aby zachować prawidłowy kształt oraz pozbyć się wilgoci. Dopiero po około 2 tygodniach można je sukcesywnie wypalać w piecu ceramicznym w temperaturze 950 stopni Celcjusza. Ta faza pracy również długo trwa, ponieważ jeden wypał wraz ze studzeniem pieca trwa ok. 36 godzin. Dlatego też drugie spotkanie w ramach pleneru odbędzie się 5 marca. Artyści ceramicy będą mogli zobaczyć swoje dzieła i przystąpić do szkliwienia, czyli pokrywania czerepów warstwą kolorowej masy szklanej. Dopiero po ponownym wypale, tym razem już w wyższej temperaturze dostosowanej do gliny oraz szkliw, czyli w naszym przypadku w 1100 stopniach Celcjusza, wyroby będą gotowe.

Wszystkie cuda będzie można zobaczyć na wystawie, którą planujemy 10 kwietnia 2022 roku, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy.