Co to znaczy być patriotą – czyli

GMINNY KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ – Bojano 2016

Barwy ojczyste”
Czesław Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste”.

„Czerwone Maki”, „Pałacyk Michla”, „Rota” ale i „Dziewczyna z Granatem” czy „Ostatni List”. Starsze i nowsze melodie rozbrzmiewały  7 listopada w hali sportowej w Bojanie, gdzie odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanego we współpracy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz Zespołu Szkół w Bojanie.

Około godz.10.00 korytarz zaczął się napełniać niewielkimi figurkami dzieci w białych bluzeczkach. Na konkurs?- witała przybywających  Pani Iza Galińska – nauczycielka muzyki w Zespole Szkół w Bojanie i Koleczkowie i zaraz, na wejściu przypinała piękny kotylion w narodowych barwach.

No właśnie, co to znaczy być młodym patriotą w Gminie Szemud w 2016r.? Ano, na przykład być wokalistą i wyśpiewywać miłość do Matki – Ojczyzny i jej tragiczne losy w trudnych, smutnych i wzruszających tekstach i melodiach. Mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że ten konkurs to jest z najważniejszych w ciągu roku szkolnego, bo ukazuje historię i  „świętą miłość kochanej Ojczyzny” w niebanalny, poruszający sposób.

W konkursie wzięło udział 27 wykonawców w tym usłyszeliśmy 15 przesłuchań konkursowych – czyli siedmioro solistów i 8 zespołów. Serca, ręce i głosy drżały… gdy komisja – Pani Mirela Hebel oraz Panowie Jacek Nawrocki i Sylwester Wentk ( na marginesie – bardzo dziękujemy za społeczne jurorowanie) słuchali, oceniali, ogłaszali wyniki i wręczali nagrody. A otrzymali je:

W kategorii I – III solo – Maja Budniewska z ZSP w Kleczkowie

Kategoria IV – VI solo:

 • I miejsce – Gabriela Adamczyk – ZS Bojano
 • II miejsce – Magdalena Polaszek – ZS Bojano
 • III miejsce – Patrycja Szczodrowska – SP Jeleńska Huta

Kategoria IV – VI zespół:

 • I miejsce – Trio z ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie
 • II miejsce – Kwartet z ZSP w Szemudzie
 • III miejsce – Duet z ZS Bojano

Kategoria Gimnazja solo:

 • I miejsce – Estera Rospondek – ZS Bojano
 • II miejsce – Maria Nowak – ZSP Karczemki – Dobrzewino
 • III miejsce – Anna Fopke ZSP Karczemki – Dobrzewino

Kategoria Gimnazjum zespół:

 • I miejsce – Duet z ZS Bojano
 • II miejsce – Zespół „ POLONUSKI’ z ZSP Karczemki – Dobrzewino
 • III miejsce – duet z ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie

Jury przyznało jeszcze NAGRODĘ SPECJALNĄ za NAJLEPSZE WYKONANIE utworów patriotycznych a jest nią możliwość wystąpienia przed „ Koncertem dla Niepodległej” w dniu 13.11.2016r. w kościele p.w. Św. Mikołaja w Szemudzie, gdzie usłyszymy „Requiem” Gabriela Fauré w wykonaniu Cappelli Gedanensis. Tę wyjątkową nagrodę wyśpiewała wzruszająco Estera Rospondek oraz Duet w składzie Ewa Piekarz i Joanna Kowalska – wszystkie dziewczęta uczą się w ZS Bojano.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Uczniom za piękny śpiew, nauczycielom za przygotowanie młodych śpiewaków, Dyrekcji ZS Bojano, panu kierownikowi hali w Bojanie i Organizatorom – w tym najmocniej pani Izie Galińskiej oraz  Pani Justynce, Panu Kazikowi i Władkowi, chłopakom obsługującym sprzęt nagłaśniający, Oli i Dawidowi i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do muzycznych obchodów „Święta Niepodległości” – RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ.

Przewodnicząca Rady Gminy
Specjalista d.s. organizacji imprez kulturalnych
Aleksandra Perz

Galeria