Gmina Szemud – to gmina na wskroś kaszubska, gdzie pochylamy się z uważnością nad wszelkimi przejawami naszej kultury – od wzornictwa, zwyczajów przez mowę na muzyce skończywszy.  I tak od lat zapraszamy do tworzenia i wykonywania kolęd. Pretekstem do tego jest Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji organizuje jego etap gminny. W tym roku odbył się tylko ten etap. 21 grudnia w atmosferze pachnącej świętami spotkaliśmy się w centrum Muzycznym w Kielnie, gdzie przedstawiciele 5 szkół ( z Bojana, Karczemek, Kielna, Łebna, Łebieńskiej Huty ) wyśpiewywali Małemu Jezusowi najpiękniejsze kaszubskie nuty. Regulamin przewiduje, iż w konkursie nie mogą być wykonywane kolędy, które są tłumaczeniami z innych języków, a jedynie te, które od początku istnieją jako utwory kaszubskie. Mieliśmy przyjemność wysłuchać przepięknych kompozycji w wykonaniu uczennic z Łebna, których autorami są nauczyciele tej szkoły pani Anna Waldowska – słowa i pan Marcin Stoltmann – muzyka ( „Czëkómë na Gòdë” i „Glorija, gloria” „, czy „Spij Môłi Jezëskù” – muz. i sł. Marcin Stoltmann”. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy kolędy, do której słowa napisał wieloletni uczestnik konkursów gminnych, absolwent SP w Łebnie Nikodem Bladowski . Autorką tekstu „Gwiôzdórkù” , który wykonywały „Śpiewające Gwiazdeczki” z Karczemek, jest nauczycielka w tamtejszej szkole pani Lucyna Reiter-Szczygieł. To oprócz osobistych kolędowych spotkań przy choince jest ogromną wartością dodaną, ponieważ z roku na rok powiększa się biblioteka coraz to piękniejszych utworów.

Konkursowi przysłuchiwało się Jury w składzie:

Tadeusz Dargacz – Przewodniczący

Jan Dargacz – członek

Aleksandra Perz – członek

które postanowiło przyznać miejsca:

 Przedszkole – soliści

I miejsce – Szymon Schroeder z SP w Kielnie

 Przedszkole – zespół

I miejsce – „Zerówkowe Gwiazdki” z SP w Łebieńskiej Hucie

Szkoły Podstawowe kl. I – III ( soliści)

I miejsce – Maria Hebel – Szkoła Podstawowa w Bojanie

II miejsce – Eliza Waldowska – Szkoła Podstawowa w Łebnie

Szkoły Podstawowe kl. I – III ( zespół)

I miejsce – „Śpiewające gwiazdki” Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach

II miejsce – Zespół w składzie: Kajetan Meyer, Gordian Rogocki, Franciszek Reszka – z SP im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie

Szkoły Podstawowe kl. IV – VI ( zespół)

I miejsce – Duet w składzie : Rozalia Jankowska, Lena Waldowska z SP w  Łebnie

II miejsce – Duet w składzie Julia Kąkol i Kalina Dempc – SP w Łebieńskiej Hucie

Szkoły Podstawowe kl. VII– VIII ( solo)

I miejsce – Maja Hebel SP w Bojanie

II miejsce – Fabian Okrój z SP w Łebieńskiej Hucie

Szkoły Podstawowe kl. VII – VIII ( zespół)

I miejsce – Zespół z SP im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie

oraz dwa równorzędne drugie miejsca :

Trio  w składzie:  Maja Hebel, Basia Mischke, Zuzia Wysocka z SP w Bojanie i Duet w składzie: Zuzanna Stolz, Małgorzata Domarus z SP w Łebnie.

Gratulujemy i mamy nadzieję, że poziom wykonawczy i ilość uczestników będzie co rok wyższy i większy.