XI SZEMUDZKI PRZEGLĄD ORKIESTR I ZESPOŁÓW DĘTYCH

W niedzielę, 4 czerwca w Szemudzie niepodzielnie królowały orkiestry dęte. Zjechały się zespoły z całego regionu. Przegląd rozpoczął się Mszą św. w kościele p.w. Św. Mikołaja w Szemudzie, po czym odbyła się uroczysta parada ulicami naszej stolicy. W tym roku, niestety, ze względu na niezbyt sprzyjającą aurę przemarsz z kościoła do hali widowiskowo-sportowej odbył się skróconą trasą. Za to już w hali atmosfera była iście letnia. Piękne kostiumy, błyszczące instrumenty dęte i niecierpliwe oczekiwanie na pierwsze dźwięki…Gości powitał i Przegląd otworzył dyrektor GCK,SiR w Szemudzie. Te muzyczne spotkania niezmiennie, od lat cieszą się popularnością wśród publiczności. Przybyło tak wielu miłośników orkiestr dętych, że organizatorzy musieli błyskawicznie powiększyć  ilość miejsc siedzących. Muszę przyznać, że taka frekwencja niezwykle cieszy!

Przegląd trwał blisko trzy godziny, podczas których mieliśmy okazję wysłuchać 8 zespołów. Jury w składzie Ks. dr hab. Robert Kaczorowski – Przewodniczący, dyrektor GCK,SiR pan Tomasz Stein – członek oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych pan Jacek Nawrocki – członek, ze względu na wysoki, wyrównany poziom zespołów postanowiło uhonorować każdy zespół nagrodą. Poszczególne zespoły zostały nagrodzone:

  • Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo pod kierunkiem Tomasza Winczewskiego za Porywające do tańca wykonanie utworu „ Kaczuchy”
  • Orkiestra Gminy Luzino pod kierunkiem Wojciecha Brzozowskiego za wykonanie James Last Golden Hits
  • Orkiestra Dęta Gminy Łęczyce pod kierunkiem Zygmunta Labudy za wykonanie utworu „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena
  • Orkiestra Dęta OSP Sławoszyno pod kierunkiem Witolda Roeske za wykonanie wiązanki utworów z repertuaru zespołu „Ich Troje”
  • Orkiestra Dęta Gminy Szemud pod kierunkiem Andrzeja Łysko za brawurowe wykonanie „Polki Dziadek
  • Orkiestra Dęta „Fermata” z Wejherowa pod kierunkiem Waldemara Runtza za wykonanie piosenki ludowej „Kukułeczka”
  • Orkiestra Dęta w Zapceniu pod kierunkiem Bartosza Szajdy za wykonanie utworów związanych z kulturą kaszubską.
  • Orkiestra Dęta Gminy Żukowo pod kierunkiem Pawła Gruby za wykonanie znanych utworów we własnych aranżacjach na mały skład orkiestry.

Dla wielu najpiękniejszy moment, to ten, w którym wszystkie orkiestry wykonują jednocześnie utwór skomponowany specjalnie na Przegląd. Od lat Podobnie jak w ubiegłych latach jego autorem jest pan Mirosław Rzepiak. Istotnie imponująco brzmi osiem orkiestr – czyli ponad dwieście instrumentów dętych połączonych we wspólnym brzmieniu. Mamy tę przyjemność, że sam kompozytor przyjeżdża do Szemuda i dyryguje wykonaniem utworu.

Uczestnicy podkreślali coraz wyższy poziom wykonawczy zespołów biorących udział a duże zainteresowanie tak muzyków jak i słuchaczy, świadczy o tym, że nasz  Przegląd zajmuje ważne miejsce na liście amatorskich wydarzeń muzycznych Pomorza.

Serdeczne podziękowania ślę w stronę Strażaków z OSP Szemud, którzy mimo ogromu zajęć i wielu imprez, podczas których pełnią służbę, znaleźli jeszcze czas, by zapewnić bezpieczeństwo i w tym dniu. Dziękuję szanownemu Jury oraz Księdzu Proboszczowi Robertowi Kaczorowskiemu, który odprawił Mszę św. w intencji uczestników.

Aleksandra Perz