W piątek, 21 stycznia 2022r. w Centrum Muzycznym w Kielnie odbył się Gminny Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej – edycja 2021. Początkowo przeprowadzenie Konkursu zaplanowano na grudzień 2021r. jednak ze względu na ówczesną zmianę sposobu nauczania ze stacjonarnego na zdalny, organizatorzy postanowili przenieść przesłuchania na styczeń, dodając w nazwie – edycja 2021, by nie wprowadzić bałaganu w nazewnictwie  mając nadzieję, że w grudniu odbędzie się tegoroczna edycja.

Jury w składzie:

Tadeusz Dargacz – Przewodniczący

Jan Dargacz – Członek

Jarosław „Timur” Gawryś – Członek

wysłuchało 11 wykonań, w tym 7 solistów, 3 duety i jeden kwartet. Ta ilość wykonawców była znacznie mniejsza niż zazwyczaj, niemniej wszyscy zdają sobie sprawę, jak trudno było nauczycielom przygotować dzieci – szczególnie zespoły – do  konkursu. Tym większe ukłony w stronę tych, który ten trud podjęli. Miniony Gminny Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej w pewnym sensie można nazwać historycznym, ponieważ po raz pierwszy odbył się on z tzw. formule hybrydowej. Oznacza to, iż oprócz przesłuchań „na żywo”, Jury wysłuchało również 3 przysłanych nagrań w formie video. W ostatniej chwili okazało się, iż na troje uczestników została nałożona kwarantanna. Aby umożliwić dzieciom zaprezentowanie długo przygotowanego repertuaru, Organizatorzy zdecydowali – po raz pierwszy, ale pewnie nie ostatni – o zastosowaniu tej nowej formy przeprowadzenia konkursu.

Ostatecznie Jury oceniło występujących  w następujący sposób:

W kategorii Przedszkola i klasy „0” – solo , przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca. Zdobyli je Szymon Schroeder z Przedszkola Niepublicznego „Promyczek” z Bojana oraz Martyna Bojke z SP w Kielnie.

Kategoria klasy I – III – solo

I miejsce – Maria Hebel z SP w Bojanie

II miejsce – Aleksandra Dampc z SP w Bojanie

Kategoria klasy I – III – zespół

I miejsce – Duet z SP w Bojanie w składzie Aleksandra i Krzysztof Dampc

II miejsce – Duet z SP w Kielnie w składzie Amelia Meyer i Antonina Kitowska

Kategoria klasy IV – VI – solo

I miejsce – Maja Hebel z SP w Bojanie

II miejsce – Julia Szwichtenberg z SP w Kielnie

Kategoria klasy VII – VIII – solo

I miejsce – Nikodem Bladowski z SP w Łebnie

Kategoria klasy VII – VIII- zespół

W tej kategorii Jury również przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca. Zdobyli je:

I miejsce – Kwartet Chóru „Kamertonki” z SP w Szemudzie

I miejsce –  Duet w składzie Dawid Kalkowski i Dominik Machaliński.

Gratulujemy dzielnym uczestnikom i ich nauczycielom za dbałość o rozwój naszej kaszubskiej kultury słowa, muzyki i kolędowania.

Wszystkie wykonania zostały nagrane i będą prezentowanie na profilu FB GCKSiR, gdzie do końca stycznia publiczność będzie mogła przyznać swoje nagrody. Odbędzie się to sprawdzoną metodą polubienia postu. Wyniki głosowania zostaną przedstawione na fb a także na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do głosowania.

 

Galeria