Gminne Obchody Dnia Seniora

 

W roku 2022, po dwóch latach przerwy, z ogromną radością mogliśmy powrócić do corocznych spotkań z najstarszymi  mieszkańcami Gminy Szemud – czyli Gminnego Dnia Seniora.

Ponieważ z wszystkiego co wydarza się w życiu należy wyciągać wnioski, tak i organizatorzy, którzy podczas pandemii, nie mogąc zaprosić dużej ilości osób,  w ramach obchodów Dnia Seniora, spotykali się tylko z parami, które w danym roku obchodziły swój jubileusz małżeński. Zauważyli, iż ta formuła doskonale się sprawdza. Zatem w obecnym roku, w którym szczęśliwie nie obowiązują obostrzenia sanitarne, zdecydowaliśmy, iż połączymy obie formy – tę sprzed lat i tę wypracowaną z konieczności pandemicznej.  I tak Jubilatów zaprosiliśmy 3 października do Centrum Sportowego w Kielnie. To była naprawdę piękna uroczystość. Wzruszone pary, które przeżyły ze sobą 50, 60, 65 i więcej lat patrząc sobie w oczy ponawiały przyrzeczenia małżeńskie. Było to wyjątkowe przeżycie również dla młodszych ludzi znajdujących się na sali, którzy podkreślali, iż chcieliby tak przejść przez życie, by kiedyś móc stanąć w podobnej sytuacji, z jedynym małżonkiem, którego kochali całe życie. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy upadają autorytety, wartości, kiedy często zamiast pracować nad związkiem zamieniamy partnera na „nowszy model”. Podczas uroczystości wystąpili uczniowie SP w Kielnie, zaśpiewała Małgorzata Kaszubowska oraz nasi zawsze sprawdzający się „Koleczkowianie” od lat pracujący pod kierunkiem Tadeusza Dargacza. Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski wręczał parom medale za pięćdziesięcioletnie pożycie małżeńskie w imieniu Prezydenta RP. Miałam przyjemność towarzyszyć panu Wójtowi w tym miłym obowiązku, gratulując i życząc Jubilatom kolejnych dobrych, wspólnych lat. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki, drobne upominki, a panie przepięknie wyglądały z kwiatami wręczonymi przez Wójta. Był jubileuszowy tort, tańce – jak to na weselu…

Zwyczajowy, nasz szemudzki, już siódmy, Dzień Seniora, kiedy to zapraszamy imiennie wszystkich Seniorów zameldowanych w naszej gminie, odbył się w hali sportowej w Bojanie. Aby opowiedzieć o nim, posłużę się komentarzem zaczerpniętym z FB, który zamieściła p. Ziuta Siudaczyńska, oczywiście, za zgodą autorki.

„Pragnę bardzo serdecznie podziękować za zaproszenia na pięknie zorganizowany Dzień Seniora 16 października 2022. Spotkanie było bardzo sympatyczne, ciekawe, a bogaty program artystyczny z Panią Krystyną Giżowską na czele rozbawił zebranych- bagatela- prawie tysiąc seniorów. Były zbiorowe śpiewy, tańce hulanki i życzenia z ogromnym tortem dla najstarszych seniorów. Obecny był bardzo sprawny i radosny rocznik 1928 i 1930. Brawo! Dla mnie ogromną radością było oglądanie ponad 50 osobowej grupy młodzieży, wolontariatu, który pracował bardzo sprawnie, zgranie, z gracją roznosząc posiłki, uzupełniając napoje, z uśmiechem na ustach i sympatią dla nas, już nie w pełni sprawnych. Dziękuję bardzo gorąco nauczycielom (dyrektor SP w Bojanie p. Danuta Mostrąg) , którzy cudownie i dyskretnie kierowali i dawali lekcje kultury pracy, rodzicom za dobre wychowanie w szacunku do pomocy i współpracy w grupie. To jest cudowna młodzież i dziękując proszę, by tacy pozostali na całe życie. To oni są naszą nadzieją i radością. Ogromne podziękowania składam Sołtysom, którzy osobiście doręczali zaproszenia, a po zakończeniu rozwozili wielu seniorów do swoich domów. Dziękuję Pani Aleksandrze Perz Przewodnicząca Rady Gminy, Ryszardowi Kalkowskiemu -Wójtowi Gminy, Tomasz Stein – Dyrektorowi GCKSiR w Szemudzie za śpiewy, tańce i troskę, by wszyscy byli radośni i szczęśliwi. Na koniec ogromną wdzięczność wyrażam dla wszystkich, którzy w piątek, sobotę i niedzielę pracowali przy dekoracjach, zagospodarowaniu sali i przygotowaniu wspaniałych potraw i wypieków. To ogromna praca, często niewidoczna ale konieczna. Brawo i gratulacje dla wszystkich bez wyjątku! Sprawiliście wiele radości i wzruszeń nam, seniorom. Jesteście dla nas słońcem i nadzieją, pomocą i radą, jesteście nam potrzebni jak tlen do życia.”

Ja ze swojej strony dołączam się do każdego słowa podziękowania wypowiedzianego słowami pani Ziuty. Dodam tylko, że przygotowaniem hali i posprzątaniem jej po uroczystości zajęli się jej pracownicy z kierownikiem Dariuszem Rewersem na czele. Razem całe 6 osób…Pani Edytko, Janeczko, Justynko i Tobie Adam, z całego serca dziękuję. Przy noszeniu ław pomagali panowie z GPK Szemud oraz OSP Kielno.  Z wielkim zaangażowaniem dekorowała scenę Małgosia Kaszubowska. Jedzonko przygotowały panie z KGW Szemud i Głazica. O bezpieczeństwo  na parkingach oraz w samej hali zadbali strażacy z OSP Bojano. Pomogły również panie z koła ZKP Bojano koordynując w części pracę wolontariuszy, nalewały barszcz itd.

Wraz z panem Wójtem, dyrektorem GCKSiR, Sołtysami, komitetem organizacyjnym dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób sprawili, by ten dzień był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

JEDNAK NADE WSZYSTKO DZIĘKUJEMY SAMYM SENIOROM, ŻE ODPOWIEDZIELI NA NASZE ZAPROSZENIE! Cudownie było spędzić razem to październikowe popołudnie.

Przewodnicząca Rady Gminy

Aleksandra Perz

Galeria