Gala Kultury  odbyła się 15 maja w Hali Widowiskowo- Sportowej w Szemudzie.

Są to  uroczystości związane z obchodami Dnia Bibliotekarza, Pracownika i Działacza Kultury. W tym roku również poświęcona była obchodom 60- lecia powstania Biblioteki Publicznej w Szemudzie, która zaczęła swą działalność w 1959r  jako Gminna Biblioteka Publiczna Wielki Donimierz w Szemudzie. Zajmowała wówczas pomieszczenie w budynku prywatnej posesji u państwa Parchem. Kierownikiem tej placówki była pani Klara Górska a księgozbiór liczył 1 212 książek, z których korzystało 92 czytelników.

Organizatorami Gali Kultury Szemud 2019 byli: Wójt Gminy Szemud, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie.

Goście zaproszeni na tę uroczystość to osoby współtworzące kulturę, wspierające kulturę i czujące kulturę. Można powiedzieć elita kulturalna Szemuda kiedyś i dzisiaj.

Duetem prowadzącym całą Galę byli : Pani Iwona Piastowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud oraz Pan Tomasz Stein – dyrektor GCKSiR. Oni to właśnie zadbali o miłą i bardzo uroczystą atmosferę tej uroczystości. Na wstępie wszystkich obecnych przywitali bardzo serdecznie starając się nie pominąć nikogo. Przedstawili również wydarzenia z ostatniego roku, każdy ze swojej instytucji, a na telebimie odbywała się prezentacja omawianych wydarzeń kulturalnych danej placówki. Była to bardzo ciekawa informacja i prezentacja tych obu placówek.

W związku z tym, że obchodzimy Rok Jana Trepczyka, pisarza, poety, kompozytora, działacza kaszubskiego a zawodowo – nauczyciela i  chórmistrza  to Zespół Koleczkowianie, najbardziej zasłużony i aktywny zespół kaszubski, który powstał w 1973r a od 1988r kierowany przez  Tadeusza Dargacza  w swoim występie uwzględnił również   twórczość Jana Trepczyka. Po tym występie pan dyrektor GCKSiR skierował szczególne podziękowania dla pilotów chórów z Pomorskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej, którzy wykazali się dużym wkładem pracy w prawidłową organizację tego muzycznego przedsięwzięcia. Następnie  p. Karina Treder grając na gitarze wykonała piosenkę z swojej nowej płyty „Zawierzenie”. Po tym występie  p. dyrektor GCKSiR oceniając bardzo pozytywnie wkład pracy swoich pracowników poprosił wszystkich na scenę i wręczając kwiaty każdemu indywidualnie podziękował. Miły obrazek został utrwalony na wspólnym zdjęciu. Występ Timura i Jego drużyny był w repertuarze nawiązaniem do oczekiwanych nominacji na Aniołów Kultury. Występ tego duetu  pobudził wszystkich uczestników do wspólnego  śpiewu. Był to również  wstęp do przekazania poważnych ale jakże ważnych informacji związanych z 60 – leciem działalności Biblioteki Publicznej w Szemudzie. Tutaj Pani dyrektor biblioteki w wielkim skrócie ujmując najważniejsze z ważnych chwil działania tej biblioteki, przybliżyła zarówno historię kształtowania się zbiorów bibliotecznych jak i zaangażowanie osób pracujących na przestrzeni tych lat doprowadzając bibliotekę  do  obecnych  i nowoczesnych struktur. Przytoczmy jak to też w naszej gminie na przestrzeni lat kształtowało się czytelnictwo i stan księgozbioru; a więc zaczynaliśmy w 1959r. od 1212 książek i 92 czytelników , 1963r. 2737 książek i 358 czytelników, rok 1973 6426 książek i 482 czytelników; rok 1983 14186 książek i 1255 czytelników; 1990r. – 52 788 książkę a 2363 czytelników; 2000r.- 48 832 książki i 2216 czytelników; 2010r. – 38 723 książek i 2151 czytelników; na koniec roku 2018 w naszych bibliotekach mamy 36 152 książki a zarejestrowanych 2798 czytelników. Także z wielką dumą stwierdzamy, że czytelnictwo w naszej gminie nie jest zagrożone wręcz mamy w ostatnich latach znaczny wzrost.

Pani dyrektor podziękowała zarówno byłym pracownikom jak i aktualnym, a także wszystkim osobom i instytucjom, z którymi biblioteka współpracuje, wręczając kwiaty i upominki. Również wspólne zdjęcie będzie pamiątką dla obecnych i potomnych.

Także na ręce Pani dyrektor spłynęły podziękowania i gratulacje  od władz samorządowych, dyrektorów instytucji i organizacji działających zarówno w gminie jak i w powiecie.

Po tych chwilach wspomnień bibliotecznych  nadszedł czas przedstawienia osób nominowanych do statuetki „Anioł Kultury”, którą dokonała  p. Aleksandra Perz –  Przewodnicząca Rady Gminy.

Osoby nominowane to :  

  • Ks. dr hab. Robert Kaczorowski
  • Pani Irena Piastowska
  • Pani Halina Szymańska
  • Państwo Ilona i Dariusz Wojciechowscy
  • Pani Sabina Kwidzińska

Ich sylwetki były  omówione i przedstawione na  telebimie. Każda osoba to wielka indywidualność wnosząca duże wartości w kształtowanie się kultury w naszej Gminie. Kapituła przyznająca „Anioły Kultury” zapewne miała duży dylemat by wybrać tylko trzy osoby. Ale stało się, ogłoszono wynik.

„Aniołami Kultury” Gminy Szemud w roku 2019 zostali:

 

  • Ks. dr hab. Robert Kaczorowski
  • Pani Irena Piastowska
  • Pani Sabina Kwidzińska

 

Każda z tych osób poproszona została na scenę gdzie pan Wójt, pani Ola i dyrektorzy wręczyli Im piękne statuetki „Anioła Kultury”. Było wzruszenie zarówno wśród osób otrzymujących ale i wręczających, a także oklaskujących. Jest to niebanalne i duże wyróżnienie za całokształt pracy kulturalnej, oświatowej, dydaktycznej na rzecz środowiska, w którym się żyje i pracuje. Po tych chwilach pięknych i wzruszających ale i doceniających  ludzi kultury był czas na poczęstunek. Dla wszystkich był bardzo duży tort z napisem –Gala Kultury Szemud 2019; 60 – lecie Biblioteki Publicznej Gminy Szemud.

Wszyscy byśmy sobie życzyli by kulturę, którą tworzymy na co dzień zauważano częściej i żeby rzeczywiście była ona dominującym elementem w życiu każdego człowieka.

  1. Nichnerowicz

 

Gala Kultury Gminy Szemud - fotorelacja