UWAGA – BRAK JUŻ WOLNYCH MIEJSC NA TO WYDARZENIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Szemudzkie Dni Dziedzictwa Kulturowego

               Spektakl teatralny pt. „Choróbsko”  w wykonaniu Szemudzkiej Grupy Teatralnej

oraz wystawa i degustacja potraw kaszubskich 

Organizator: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie

Realizacja  zadania wynika z potrzeby podtrzymywania tradycji lokalnej, regionalnej i pokazania bogatego spektrum  kultury kaszubskiej. Celem  „Szemudzkich Dni Dziedzictwa Kulturowego” jest utrwalenie  i upowszechnienie  kultury kaszubskiej oraz ukazanie jej we współczesnych  kontekstach, a także szeroko pojęta edukacja kulturalna i integracja pokoleniowa. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy  gminy Szemud poznają fascynujące korzenie swojej kultury: zwyczaje, muzykę, śpiew, taniec, ubiór, tradycyjne potrawy, sposoby spędzania wolnego czasu…

Jednym z pierwszych wydarzeń w ramach Szemudzkich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie wystawianie w języku kaszubskim, przez amatorską Szemudzką Grupę Teatralną, spektaklu teatralnego  pt. „Choróbsko”. Autorem jest pisarz kaszubski Jan Piepka,  urodzony w Łebnie gm. Szemud.  W swojej sztuce   ukazuje zwyczaje i mentalność mieszkańców wsi kaszubskiej.  Przez sztukę  aktorzy będą promować język kaszubski i zachęcać zwłaszcza młode pokolenie, aby posługiwało się rodzimym językiem, także  w przestrzeni publicznej. Reżyserami spektaklu są: Beniamin Koralewski i Aleksandra Perz. Spektakl zostanie zrealizowany 19 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Łebnie.

Kuchnia kaszubska zawsze była bardzo skromna, ale jednocześnie oryginalna o wyjątkowych smakach. Kaszubi w przeszłości zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem, dlatego też na stołach królowały leśne owoce, warzywa, drób, ryby. Właśnie z tych produktów panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szemudzie pod kierunkiem Teresy Szymańskiej przygotują, po spektaklu teatralnym,  wystawę  i degustację potraw kaszubskich.

 

Koordynator zadania

Leszek Walkowiak