Szemud. Andrzej Badtke i FBR Gostomski Lipusz Mistrzami Polski.

11 czerwca 2017 roku w Szemudzie w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, odbyły się Mistrzostwa Polski. Turniej zgromadził rekordową liczbę 444 zawodników i był świętem miłośników Polskiej Baśki sportowej.

W niedzielę 11 czerwca podczas Mistrzostw Polski w Szemudzie, została podjęta próba pobicia rekordu z 2015 w liczbie zawodników uczestniczących w turnieju. Do Szemuda Stolicy Polskiej Baśki przyjechała rekordowa liczba 444 zawodników, którzy rywalizowali w Mistrzostwach Polski. Mistrzostwa Polski Baszka Méster Sport były okazją do pobicia rekordu sprzed dwóch lat. Wtedy to jednocześnie zagrało 426 zawodników. – Cieszymy się ogromnie z tego rekordu. Małymi krokami idziemy naprzód – mówi Mirosław Ugowski, prezes Polskiej Federacji Baszka – Kop. Bicie rekordu stanowi dodatkową motywację dla zawodników, by przyjechać, atrakcyjne nagrody też przyciągają. Oprócz Kaszubów, jest też bardzo wielu graczy z Kujaw, z Wielkopolski i Małopolski. Swoistym rekordzistą jest Antoni Kiełpiński z Gniezna, który na turniej przyjechał… rowerem! Zajęło mu to cztery dni..

Turniej toczył się w sportowej atmosferze i wszystkim towarzyszył dreszcz emocji podczas rywalizacji sportowej. Swój największy sukces sportowy osiągnął Andrzej Badtke z Tucholi, reprezentujący zespół Znajomi z Więcborka, który został Mistrzem Polski. Wicemistrzem Polski został Janusz Piełowski – Kaszëbë Baszka Nowa Karczma. Tytuł II wicemistrza zdobył Adam Brzozowski – Brzozaki Mechowo, który został także najlepszym juniorem turnieju. W czołówce turnieju sklasyfikowano następujące osoby: Piaskowski Jerzy – WLKS Przeźmierowo, Gostomski Czesław – FBR Gostomski Lipusz, Rampczyk Marek – Zacisze Mosty, Lemańczyk Zenon – Pasjonaci Sępólno Krajeńskie, Baraniak Elżbieta – WLKS Borek Wielkopolski II, Kiełpiński Antoni – Asy Gniezno, Bojka Zygmunt – Szemud Na Wzgórzu, Ugowski Mirosław – Kaszëbë Baszka Nowa Karczma, Koziróg Ryszard – Baśka Białogóra, Rajewicz Jan – Chrobry Charbowo, Faliszek Władysław – Sporting Leźno, Bołtruczyk Maria – B\\aszta Bytów.

Wśród pań zwyciężyła Baraniak Elżbieta – WLKS Borek Wielkopolski II, która wyprzedziła Bołtruczyk Maria – Baszta Bytów i Kozioł Irenę – Rodzinka Wicko.

Najlepszym juniorem został Adam Brzozowski – Brzozaki Mechowo. Drugie miejsce zajął Jabłoński Radosław – Spartanie Janowiec Wlkp. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Marka Brzozowskiego – Brzozaki Mechowo.

Turniej par wygrali Bołtruczyk Maria i Malek Tadeusz – Baszta Bytów. Drugie miejsce zajęła para Rampczyk Marek i Muża Wacław – Zacisze Mosty. Trzecie miejsce zdobyła para WLKS Borek Wielkopolski – Andrzejewski Jacek i Grygiel Jakub. Blisko podium finiszowali także Baśka Białogóra – Koziróg Ryszard i Baran Marek, Znajomi z Więcborka – Badtke Andrzej  i Kielich Leon, FBR Gostomski Lipusz – Gostomski Czesław i Okrój Hubert.

Mistrzami Polski w rywalizacji zespołów został FBR Gostomski Lipusz – kpt. Czesław Gostomski, Michał Lipiński, Hubert Okrój, Tomasz Machut. Jest to już drugi tytuł wywalczony w ostatnich latach, przez zespół z Lipusza. Tytuł wicemistrza zdobyły Asy Gniezno – kpt. Grzegorz Biernacki, Waldemar Gosz, Antoni Kielpiński, Henryk Marcinkowski. Zespół z Gniezna po raz kolejny odniósł sukces sportowy na Kaszubach. Trzecie miejsce zdobył zespół Kaszëbë Baszka Nowa Karczma – kpt. Jan Szczechowiak, Janusz Piełowski, Henryk Mosiński, Mirosław Ugowski, którzy mocno wchodzą do rywalizacji Masters Polska. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano następujące zespoły: DanTom Gdynia, Baśka Białogóra, Znajomi z Więcborka, Dęby Dąbie, Bazuny Żukowo, Baszta Bytów, MAR-woje Gdańsk. W turnieju rywalizowało 110 zespołów.

Mistrzostwa Polski były rozgrywane w trzech kategoriach: drużynowej, par oraz indywidualnej pań, panów. Na najlepszych czekały wspaniałe nagrody (m.in. trzy telewizory 32 calowe, setka nagród rzeczowych i 80 pucharów) oraz tytuły i miejsce w historii polskiej baśki.

Dziennik Bałtycki przygotował obszerna relację oraz wspólne zdjęcie, które ukaże się w poniedziałkowym wydaniu z Mistrzostw Polski. Wydarzeniu sportowemu patronował Dziennik Bałtycki, który wspierał medialnie Mistrzostwa Polski. Duże podziękowania należą się pomorskim rozgłośniom radiowym: Radiu Gdańsk, Radiu Kaszëbë oraz Radiu Głos, które wspierały inicjatywę. Podziękowania także dla portali internetowych z Pomorza i Kaszub, które także zaangażowały się w popularyzację wydarzenia sportowego.